В четвъртък китайският парламент одобри решение да продължи с приемане на законодателството за национална сигурност на Хонконг поради факта, че демократичните активисти в града и западните страни се опасяват, че могат да разрушат свободите му и да застрашат ролята му на глобален финансов център, информира агенция „Ройтерс“.
Китай казва, че новият документ ще има за цел да се справи с отцепването, подриването, тероризма и чуждестранната намеса в града, но планът, разкрит в Пекин миналата седмица, предизвика първите големи протести в Хонконг от месеци. Полицията излезе да потушава безредиците, които се зародиха на фона на друг законодателен акт, обсъждан от депутатите – законопроект за криминализиране на неуважението към националния химн на Китай. В същото време САЩ се противопоставиха върху натиска, насочен към запазване на автономията на града.
Десетки протестиращи се събраха в търговски център със скандирания и лозунги, но нямаше повторение на сътресенията от предния ден, когато полицията извърши 360 ареста, докато хиляди излязоха на улицата в яростта си заради законопроекта за химна и законодателството за националната сигурност, предложен от Китай. Миналата година градът бе разтърсен от месеци на груби демонстрации за демокрация заради неуспешен опит за въвеждане на закон, регулиращ екстрадицията в Китай.
Законът за сигурност на китайското правителство за града подклажда страх в Хонконг и отвъд границите му, че Пекин налага своя авторитаризъм и ерозира високата степен на автономия, от която бившата британска колония се е ползвала по формула „една държава, две системи“, след като през 1997 г. отново започна да следва китайското законодателство.
Членовете на китайския парламента с най-голяма тежест – Националния народен конгрес, в Голямата зала на народа западно от площада Тиананмън в Пекин, избухнаха в дълги аплодисменти, когато общият сбор показа 2878 гласа „за“ в подкрепа на законодателството с шест въздържали се.
Подробности за закона се очаква да бъдат уточнени през следващите седмици. Очаква се той да влезе в сила преди септември.Китайските власти и подкрепеното от Пекин правителство в Хонконг твърдят, че няма заплаха за автономията на града и новият закон ще бъде силно фокусиран.
Китайският премиер Ли Кекианг заяви, че законът би бил добър за дългосрочната стабилност и просперитет на Хонконг, а формулата „една страна, две системи“ ще остане национална политика.
„Конфликтът между Китай и Съединените щати би навредил на двете страни в момент, когато и двете биха спечелили повече от общо сътрудничество“, каза той на пресконференция.
Подкрепеният от Пекин лидер Кари Лам заяви, че нейното правителство ще работи с Пекин, за да завърши законодателната работа възможно най-скоро.
„Законът няма да засегне правата и свободите, които се ползват от жителите на Хонконг“, каза тя в изявление, приветстващо гласуването на китайския парламент.
Кампаниите за демокрация в града обаче бяха ужасни.
„Това е смъртният документ за Хонконг, не се заблуждавайте, това е краят на „една държава, две системи“ … Хонконг, който обичахме, безплатен Хонконг“, призоваваше пред репортери депутатът от демократичното движение Денис Квок.
„Време за шоу“
Съединените щати, Великобритания и Европейският съюз също изразиха загриженост относно законодателството за сигурност и последиците от него за най-свободния град в Китай. Държавният секретар на САЩ Майк Помпео заяви в сряда, че Хонконг вече не е квалифициран за специално третиране съгласно американския закон, което потенциално ще нанесе съкрушителен удар върху статута му на основен финансов център.
Предложеният закон за сигурност е „само последният в поредица от действия“, подкопаващ свободите на Хонконг, каза той пред Конгреса.
„Никой разумен човек не може да твърди днес, че Хонконг поддържа висока степен на автономия от Китай, като се имат предвид фактите на място“, каза той.
Законът за сигурността можеше да разкрие как китайските разузнавателни агенции създават бази в града. Отношенията между двете държави бяха напрегнати заради претенциите на Китай в Южнокитайско море и търговията, която пандемията от коронавирус добави към акримонията.
„Вече международният бизнес е изправен пред натиска на засиленото напрежение между САЩ и Китай, но влизането в сила на китайския закон за сигурност за Хонконг може да доведе до завихряне на напрежението на съвсем ново ниво“, заяви Тара Джоузеф, президент на Американската търговска камара в Хонконг.
„Това е времето за шоу за Хонконг“, каза тя в коментар в предаването „Южна Китайска утринна поща“.
Президентът на САЩ Доналд Тръмп обеща действия срещу Хонконг с обявление в края на седмицата. Повече от 1300 американски компании имат офиси в града, които осигуряват около 100 000 работни места. Китай заяви, че ще предприеме необходимите мерки за противодействие на чуждестранната намеса в това, за което настоява, че са вътрешните му работи. Акциите в Хонконг са по-ниски от по-голямата част на Азия, като се затварят с 0.7%.
„Възможният отговор на Тръмп може да включва визови и икономически санкции, заяви пред репортери Дейвид Стилъел“, помощник-секретар на Държавния департамент за Източна Азия.