Китайският регулатор обвинява чип магната Джао Вейгуо в корупция

0
46
Компютърен чип
Снимка: Pixabay

Китайският орган за борба с измамите обвини чип магната Джао Вейгуо в корупция, в последния знак за проблеми, пред които е изправена полупроводниковата индустрия в страната, предава „BBC“.

Джао е бивш председател на производителя на компютърни чипове Tsinghua Unigroup. Ключови играчи в сектора бяха разследвани за корупция миналата година, след като правителството наля милиарди долари в проекти, които закъсаха или се провалиха.

Джао и Tsinghua Unigroup не отговориха на исканията на „BBC“ за коментар. В изявление Централната комисия за инспекция на дисциплината твърди, че Джао „е приел държавната компания, която управлява, като свое лично владение“.

Регулаторът уточнява, че той е давал печеливши бизнеси на свои роднини и приятели и е купувал стоки и услуги от компании, управлявани от негови сътрудници, на „цени, значително по-високи от пазарните“. В становището на регулатора се добавя, че случаят на Джао е предаден на прокурорите, които ще повдигнат обвинения срещу него.

Tsinghua Unigroup някога е бил филиал на престижния университет Tsinghua, посещаван от президента Си Дзинпин. През последното десетилетие подкрепяната от държавата компания направи серия от придобивания и се превърна в един от водещите производители на чипове в Китай. Въпреки това, тя натрупва дългове под ръководството на Джао и просрочва няколко плащания по облигации през 2020 г.

Компанията завърши 20-месечно преструктуриране през юли миналата година. Това я постави под контрола на консорциум, ръководен от две подкрепяни от държавата фирми за рисков капитал. По това време Джао се оттегли като председател на Tsinghua Unigroup.

Китайските медии съобщиха, че той е бил отведен от дома си от властите за разследване. Няколко други водещи фигури в китайската полупроводникова индустрия също са били разследвани.

Полупроводниците, които захранват всичко – от мобилни телефони до военно оборудване, са в центъра на горчив спор между САЩ и Китай. През октомври Вашингтон обяви, че ще изисква лицензи за компании, които изнасят чипове за Китай, използвайки американски инструменти или софтуер, независимо къде по света са произведени.

По-рано този месец Нидерландия заяви, че също така планира да наложи ограничения върху износа на своите „най-модерни“ технологии за микрочипове, за да защити националната сигурност.

Китай инвестира милиарди долари през последните години, за да изгради вътрешния си капацитет за производство на чипове. През 2019 г. страната създаде нов национален фонд за полупроводници на стойност 29 млрд. долара (23,7 млрд. паунда), за да намали зависимостта си от Запада.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments