Китайските и руските военни се обединяват, но и двете страни имат различни цели, казват анализаторите

0
29
Военни самолети
Снимка: Pixabay

Самолети изхвърчаха в небето, а оръдия бяха изстреляни в Северен Китай в петък, след като 10 000 предствители на народно-освободителната армия (на Китай) и руски войски дадоха истински финал на едноседмичните военни учения, обявени от двете страни като нов връх в двустранните военни отношения, пише “CNN”.

Съвместните учения са първите по рода си, които използват съвместна система за управление и команди, с руски войски, интегрирани в китайски формирования, се казва в изявление на китайското министерство на отбраната. Ученията също така предоставиха възможност и на двете страни да изпробват нови оръжия, а на руските войски да използват за първи път китайско оборудване, включващо и бронирани щурмови машини.

Съвместните учения, които бяха частично предназначени да подобрят способностите за борба с тероризма, идват, тъй като ситуацията със сигурността в Афганистан продължава да се влошава на фона на разпадането на подкрепеното от САЩ правителство в Кабул. Анализаторите на Запад и в Русия обаче поставиха под въпрос реалната военна стойност на ученията, като предположиха, че Пекин и Москва вероятно са имали различни цели – от пропагандна до икономическа.

В разговор пред CNN Питър Лейтън, сътрудник в Азиатския институт на Грифит в Австралия, описа упражненията като предимно театрални, представени за медиите. Илюстрирайки неговата гледна точка, ученията, наречени „Zapad Interaction-2021“ на руски или „Xibu Unity-2021“ на китайски, доминираха китайските държавни медии миналата седмица с множество истории, снимки и видеоклипове от дейностите в Северен Китай.

Лейтън каза, че ученията изглеждат силно хореографирани, без много възможности за това, което той нарича „свободна игра“, когато командирите на място трябва да вземат решаващи решения в разгара на битката. Той потвърди в интервюто:

“Свободната игра е това, което усъвършенства военните умения, а не силно хореографираните събития, подобни на авиошоу.”

Регионално сътрудничество

През последните седмици западните заглавия бяха пълни с истории за военно сътрудничество между съюзническите нации в САЩ в Тихия океан, включително ударна група от британски самолетоносачи в Южнокитайско море и интензивни учения в Австралия с участието на американски, японски и южнокорейски части. Но макар Пекин да няма толкова съюзници и партньори, колкото Вашингтон, ученията предложиха на PLA възможност да демонстрира собствената си способност да работи съгласувано с регионален партньор. Въпреки това, макар че и двете страни са рекламирали близките си връзки, действителният боен съюз на Русия и Китай изглежда не е в картите, каза Александър Габуев, председател на програмата “Русия в Азиатско-Тихоокеанския регион” на Фондация Карнеги в Москва. В своя публикация в Twitter Габуев пише:

“Военното сътрудничество не предполага необходимост от пакт за отбрана с взаимно задължение да се воюва, ако другата страна е атакувана или иска да участвате в конфликт.”

Официалният съюз би ограничил автономията на всяка страна, което и двете високо ценят, обясни той. По думите на Габуев Китай не се нуждае от никакво задължение да участва в Крим, докато Русия няма реален интерес към Тайван или Южнокитайско море. В дългосрочен план мотивите на Русия за засилено сътрудничество може да са повече парични, отколкото военни.

Габуев заяви в поста в Twitter, че Русия вижда “прозорец на възможностите” да продава повече оръжия на Китай, която въпреки бързата си военна модернизация все още се нуждае от руски технологии.

И в обучението заедно с руските сили Китай купува нещо друго, отбелязва Габуев, визирайки опита от бойното поле. Например руските военни бяха тествани в Сирия и Крим през последните години. Част от това може да бъде предадено на китайските войски по време на съвместните учения. За последен път Китай е воювала по време на граничен конфликт с Виетнам през 1979 г.

Ново оборудване

Когато учението започна миналия понеделник, китайските държавни медии подчертаха появата на J-20, за първи път през десетилетието от най-добрите самолети на PLA, участващо в съвместни учения. Държавният Global Times заяви, че първото появяване на J-20 в съвместни учения илюстрира засиленото военно сътрудничество между Китай и Русия пред предизвикателствата за сигурността в Азия, както и “директните заплахи от страна на САЩ и техните съюзници”.

Докладът не уточнява естеството на тези предполагаеми заплахи, но появата на J-20 на китайско-руските учения идва само няколко седмици, след като ВВС съобщи, че САЩ са показали най-голямата си демонстрация на стелт изтребители в Азия, изпращайки повече от две дузини самолети F-22 Raptor за учение на тихоокеанските острови Гуам и Тиниан, припомня изданието.

Когато J-20 излетя за първи път преди десетилетие, Китай го рекламира като отговор на американските F-22 и F-35, най-добрите стелт самолети в света. И след като PLA го обяви за боеспособен през 2018 г., китайският военен експерт Сонг Цонпин в пост на англоезичния уебсайт на PLA заяви, че J-20 “ще се ангажира със съперници в бъдеще, които се осмеляват да провокират Китай във въздуха”.

Въпреки че J-20 може да са били представени миналата седмица, те няма да бъдат сред контингента на военните самолети, които Китай изпраща на предстоящите Международни армейски игри 2021 г. в Русия, които трябва да започнат на 22 август.

Държавната информационна агенция „Xinhua“ съобщава, че силите на PLA в тези игри включват изтребители J-10B, изтребители J-16 и големи транспортни самолети Y-20, всички от които ще дебютират извън Китай. В доклад на Global Times се казва, че бомбардировачите H-6K също ще бъдат във флота на 11-те самолета нас PLA.

Оповавайки се на мнението на Габуев за реалния боен опит, докладът на Global Times, цитирайки неназовани китайски анализатори, заяви, че участието им в състезанието ще позволи на китайските войски да осъществят обмен с други военни, които “са имали опит в реални боеве, служещи за по-нататъшно усъвършенстване на техните възможности да се бият в истинска война”.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments