Китайско проучване: Три четвърти от хоспитализираните пациенти с COVID-19 в Ухан са имали симптоми 6 месеца по-късно

0
118
Коронавирус
Снимка: Пиксабей

Повечето пациенти, които са били хоспитализирани с COVID-19, все още страдат от различни симптоми – включително умора и затруднения със съня – шест месеца след инфекцията, установи китайско проучване, информира “CNN”.

Изследването на повече от 1700 пациенти, лекувани в китайския град Ухан, първоначалният епицентър на пандемията, показва, че 76% са страдали поне от един симптом месеци след изписването им от болница. Констатациите сочат, че дори хората, които се възстановяват от COVID-19, могат да претърпят дълготрайно въздействие върху здравето от своя досег с коронавируса, който до момента е заразил повече от 90 милиона души по целия свят.

Изследването, най-голямото по рода си досега, е публикувано в петък в медицинското списание The Lancet. Установено е, че умората и затрудненията със съня са най-честите симптоми след прекарване на COVID-19, срещащи се съответно при 63% и 26% от пациентите, шест месеца след началото на първоначалната им диагноза.

Заболяването може да доведе и до дълготрайни психологически усложнения, като тревожност или депресия се съобщават сред 23% от пациентите, установи проучването. А пациентите, които са били по-тежко болни, са имали непрекъснати доказателства за увреждане на белите дробове при рентгенови лъчи, според изследователите. Д-р Бин Цао от Китайско-японската болница за приятелство и столичния медицински университет, който ръководи проучването екип, казва:

“Тъй като COVID-19 е толкова ново заболяване, ние едва започваме да разбираме някои от неговите дългосрочни ефекти върху здравето на пациентите.”

“Нашият анализ показва, че повечето пациенти продължават да живеят с поне някои от ефектите на вируса, след като са напуснали болницата, и подчертава необходимостта от грижи след изписването, особено за тези, които изпитват тежки инфекции. Нашата работа също подчертава значението на провеждането на по-дълги последващи проучвания при по-големи популации, за да се разбере пълният спектър от ефекти, които COVID-19 може да има върху хората.”

Дългосрочните ефекти върху здравето след COVID-19

Учени от цял ​​свят изучават дълготрайните ефекти на вируса, обикновено наричани симптоми на „дълъг COVID“.

Американските центрове за контрол и превенция на заболяванията (CDC) изброяват умората, задуха, кашлицата, болките в ставите и гърдите като най-често съобщаваните дългосрочни симптоми. Други, като затруднено мислене и концентрация – известни като “мозъчна мъгла”, депресия и главоболие, също се съобщават сред дълготрайни след прекарване на коронавирус. В изявление на Центъра се казва:

“Докато повечето хора с COVID-19 се възстановяват и се връщат към нормалното си здраве, някои пациенти могат да имат симптоми, които могат да продължат седмици или дори месеци след възстановяването от остро заболяване. Дори хора, които не са хоспитализирани и имат леко заболяване, могат да получат упорити или късно появили се симптоми.”

Изследване, публикувано в British Medical Journal през август, установи, че около 10% от пациентите са имали продължително заболяване с COVID-19 от повече от 12 седмици. Но китайското проучване е най-обширното досега, с най-дълга продължителност на проследяване, за да се изследва дългосрочното въздействие върху изписаните пациенти, според авторите му.

Пациентите от проучването, със средна възраст 57 години, са изписани между 7 януари и 29 май 2020 г. от болница Джининтан в Ухан, определено лечебно заведение за болни от COVID-19, което лекува първите в света хора, заразени с болестта от декември 2019 г.

Проучването включва общо 70% от всички изписани пациенти с COVID-19 през този период, след като се изключат починалите и тези, които не могат да участват поради тежки психически или физически състояния или отказват да участват. Всички участници бяха интервюирани с поредица от въпросници за оценка на симптомите. Те също са били подложени на физически прегледи, шестминутен тест за ходене и кръвни тестове, се казва в изследването. Неочаквано 13% от пациентите, които не са имали остра бъбречна криза, докато са хоспитализирани, са показали признаци на бъбречна недостатъчност.

Екип от изследователи от Института по фармакологични изследвания в Бергамо, Италия, които не са участвали в изследването, пишат в придружаващ коментар в The Lancet, че констатациите “трябва да се тълкуват с повишено внимание”, тъй като има ограничения в начина беше измерено.

Констатациите за умора, затруднения със съня и тревожност или депресия се вписват в предишни изследвания след пациенти, които са имали свързан коронавирус, който е причинил тежък остър респираторен синдром (ТОРС) през 2003 и 2004 г., според китайски изследователи.

Последващо проучване на оцелелите от ТОРС показва, че 40% от пациентите са имали симптоми на хронична умора повече от три години след инфекцията, казват изследователите.

Друго проучване показа, че 38% от оцелелите от ТОРС са имали доказателства за увреждане на белите дробове 15 години по-късно, отбелязват изследователите от Института по фармакологични изследвания в своя коментар.

Нарастваща епидемия от коронавирус

Китай до голяма степен сдържа първоначалната епидемия от коронавирус в Ухан през март и оттогава успя бързо да ограничи спорадичните локални огнища на своята територия. Но сега страната е изправена пред най-лошото разрастване на коронавируса от месеци в северната провинция Хубей, която заобикаля столицата Пекин, само седмици преди лунния новогодишен фестивал – най-важното време за събиране на семейството в Китай.

Миналата седмица провинцията проведе масови тестове за коронавирус върху 13 милиона души в градовете Шъдзяджуан и Синтай, които установиха 364 положителни случая, съобщиха представители на Хубей на пресконференция в неделя следобед.

Миналата седмица Шъдзяджуан, столицата на провинцията и епицентърът на продължаващото огнище, беше поставен под строго блокиране. На жителите е забранено да напускат града, тъй като основните магистрали са блокирани, ЖП и автогарите са затворени, а полетите са отменени. В града градският транспорт и училищата са спрени от работа, а жилищните общности и селата също са затворени, като на жителите е наредено да си останат вкъщи в продължение на седем дни след приключване на тестовете за коронавирус.

В неделя провинция Хубей е открила 82 местно предадени случая на COVID-19, като 77 са съобщени в Шъдзяджуан и пет в Синтай, според Китайската национална здравна комисия. Локални коронавирусни инфекции също се съобщават в няколко града в северен Китай, включително Пекин и провинциите Ляонин и Хейлундзян.

В Пекин в събота шофьор е обявен за асимптоматичен случай, което накара властите да проследят 144 пътници, които са били в превозното средство. Започвайки от понеделник, всички пътници трябва да представят QR код от здравното приложение за COVID-19 в Пекин на смартфоните си, преди да им бъде позволено да се качат, в каквито и да било таксита или автомобили, отиващи към някой град.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments