Китайското правителство издаде нов проект, който се състои от списък с добитък, който може да се отглежда за месо, във връзка с коронавирусната пандемия, за която се подозира, че води началото си от пазар в Ухан и е пренесена от диви животни, пише CNN.
Пекин временно забрани всякаква търговия с диви животни за храна след обявяване на епидемията, която се разрасна в световен мащаб, като заразените вече са повече от 1,6 милиона души. Въпреки това новият закон все още не е финализиран.
В сряда вечерта Министерството на земеделието на Китай изготви проектосписък на животните, които се считат за годни за отглеждане като добитък, като списъкът беше разделен на “основни“ – прасета, крави, пилета и овце, и „специални“, които включват някои породи елени, лами и щрауси.
Две породи лисици, миещи мечки и норки могат да бъдат отглеждани като добитък, но не и заради месото им. В списъка не присъстват животинските видовете, за които учените подозират, че са предали вируса на хората, като панголините, прилепите и цивитните котки.
Кучетата също отсъстват от списъка на животните, които могат да се отглеждат за добитък, което, ако бъде наложено официално, ще доведе до първата забрана за консумация на кучета в Китай, като това ще бъде огромна победа за активистите, които се борят за правата на животните.
„С напредъка на човешката цивилизация и загрижеността на обществеността относно защитата на животните, кучетата постепенно са се превърнали от традиционен добитък в домашните любимци“, гласи допълнителни пояснение към проекта.
„Обикновено в останалата част на света кучетата вече не се смятат за добитък. Затова не е препоръчително те да се изброяват като добитък в списъка на Китай.“
Проектът все още не е финализиран и обществеността трябва да предостави обратна връзка до 8 май.
В изявление в четвъртък Humane Society International заяви, че проектопредложението може да промени и законите за защита на животните в Китай.
Смята се, че първоначалното огнище на новата коронавирусна епидемия е свързано с т. нар. „мокър пазар“ в Ухан, столицата на провинция Хубей в Централен Китай, където се предлага голямо разнообразие от месо на диви животни, включително змии, таралежи и миещи мечки.
Понятието „мокър пазар“ е широко използван термин в някои части на Азия за описване на пазари, които продават месо, риба и бързоразвалящи се стоки. Не всички мокри пазари обаче предлагат животински продукти. Консумацията на диви животни не е често срещана в по-голямата част от Китай, но търговията, свързана с тях е доста доходоносна, особено в южната част на страната.
Експертите твърдят, че когато дивите животни се държат в непосредствена близост едно до друго и условията не са достатъчно хигиенични, има висок риск вирусите да се разпространят между животните и след това потенциално към хората.
Изследователите обясняват, че на теория е възможно прилеп или панголин да е първоначалният разпространител на вируса, който след това се е предал и на хората, но все още няма категоричен отговор дали това е така.
Превод: Глория Йорданова