Китайци, изгубили пари в банкова измама, са задържани за месеци след протест

0
48
Арест
Снимка: PIxabay

Когато през февруари Оу Янгюн е отпътувал за китайския град Джънджоу, за да поиска обезщетение, след като банковата му сметка с десетки хиляди долари е била замразена, семейството му е очаквало, че той ще се прибере у дома два дни по-късно, за да отпразнува заедно Лунната нова година с децата си – петгодишните  близнаци, предаде „Reuters“.

Собственикът на малък бизнес от град Чанша така и не се върнал у дома. 39-годишният Оу и над дузина други жертви на един от най-големите банкови скандали в Китай споделят, че преди време са се събрали в столицата на провинция Хънан, за да изразят недоволството си.

„Банки от Хънан, върнете спестяванията ни!“, крещят те, което се вижда от кадри от протеста, получени от „Reuters“.

Те разказват още, че са се скитали по улиците около 30 минути, протестирайки, докато един от група неидентифицирани мъже, които вървели след тях, дал заповед протестиращите да бъдат качени насила в автобус и да бъдат откарани в близък полицейски участък. Повечето от задържаните са били освободени след няколкодневно задържане, по време на което им е била сервирана мухлясала храна, а условията за сън са били силно ограничени. Към днешна дата обаче, Оу и двама други граждани все още са задържани от полицията в Джънджоу.

Този разказ, базиран на преглед и анализ на „Reuters“ на видеоматериали от протести, непоказвани досега съобщения за арести и интервюта с петима души, пряко запознати с въпроса, насочва вниманието към един от икономическите протести, които се разрастват мащабно в Китай от 2022 г. насам – период, в който стотици хиляди китайци загубиха домовете си в условията на криза на пазара на недвижими имоти и станаха жертва на инвестиционни измами. Част от гореспоменатите жертви се съгласиха да говорят при условие за анонимност поради страх от репресии.

Общинското бюро за обществена сигурност на Джънджоу, Министерството на обществената сигурност на провинция Хънан и Министерството на обществената сигурност на Китай не пожелаха да коментират публично темата за задържаните лица и отношението към тях. Бедата е сполетяла арестуваните преди около две години, когато около 600 000 души са загубили спестяванията си в измама на стойност 4,2 млрд. долара, в която са били замесени четири влиятелни банки в Хънан. Тогава това е породило опасения сред някои анализатори относно стабилността на кредиторите. Скандалът и последвалите го протести не са пряко предизвикани от забавянето на дейността на китайската икономика, но необичайно суровото отношение към Оу и другите двама задържани отразява чувствителността на официалните власти по отношение на нарастващото недоволство сред гражданите, свързано с финансови затруднения, обясниха двама експерти пред медията. Както е известно, в Китай често се случва хора да бъдат задържани по време на икономически протести, но те обикновено биват освобождавани в рамките на няколко дни, за разлика от участниците в политически протести, които често биват задържани в продължение на месеци.

„Четири месеца арест за нещо толкова дребно като участие в мирен протест говори за неспособността на правителството да се справи с тази бавно разрастваща се криза,“, твърди Питър Далин от „Safeguard Defenders“.

„China Dissent Monitor“, проект на базираната във Вашингтон правозащитна организация „Freedom House“, наскоро обяви, че е отчетен 127% скок на икономическите протести, като броят им е достигнал 805 през четвъртото тримесечие на 2023 г. спрямо година по-рано. Те включват демонстрации на работници заради неизплатени заплати, гневни купувачи на имоти, чиито апартаменти все още не са построени, както и инвеститори и пенсионери, които са били ограбени чрез измамни схеми.

В условията на толкова силно недоволство централното правителство се стреми да спре протестите, за да предотврати задълбочаване на напрежението, тъй като дейността на икономиката се влошава,“, твърди Андрю Колиър, който е начело на базираната в Хонконг „Orient Capital Research“, независима компания за мониторинг, фокусирана върху Китай.

Четирите банки в Хънан не пожелаха да дадат коментар, но медията припомня, че веднага след като измамата стана известна, кредиторите публикуваха в интернет съобщения, в които инструктират „клиентите, които не могат да извършват нормална дейност“, да регистрират данните си.

Китайският банков регулатор, Националната администрация за финансово регулиране, също не пожела да коментира темата за скандала и последвалите разследвания.

Европейски минен бизнес форум: Инвестиции в минерално-суровинния сектор за зелено бъдеще

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments