Под силен натиск от страна на земеделските производители Европейската комисия се отказа от ключови пасажи в предложението си за нови климатични цели, насочени към намаляване на замърсяването с парникови газове до 2040 г., съобщи „Politico“.
В плана на изпълнителния орган на ЕС се казва, че „всички сектори“ ще трябва да допринесат за това, но споменаването на възможното 30-процентно намаляване на замърсяването, идващо от селското стопанство, което беше предвидено за осъществяване между 2015 и 2040 г. и се съдържаше в предишни проекти, беше премахнато. Новото е също, че вече са изключени и препоръките към гражданите да променят поведението си, като например да консумират по-малко месо, както и стремежа да се прекратят субсидиите за изкопаеми горива.
През последните седмици в много страни в Европа избухнаха бурни протести на земеделски производители, които изразяват недоволство от зелените политики на ЕС. Някои от най-масовите демонстрации бяха проведени в Германия, като бяха предизвикани от мярката за намаляване на субсидиите за дизелово гориво. Брюксел също се сблъска с гневни призиви от страна на индустриални групи и някои политически партии да изготви план за действие в областта на климата до 2040 г., който да не предизвиква допълнително напрежение.
Планът на ЕС ще бъде представен днес, като е предвидено да се препоръча и намаляване на общите емисии на ЕС с 90 % до 2040 г. спрямо нивата от 1990 г. – предложение, което е в съответствие с препоръките, отправени от експерти. Актуализираният вариант на плана, който все още подлежи на промяна, представя селското стопанство в по-положителна светлина в сравнение с предишните проекти. Подчертана е и ролята, която секторът играе в „продоволствения суверенитет“ на ЕС. Това преформулиране е в съответствие с искането на влиятелната дясноцентристка „Европейска народна партия“ (ЕНП).
Петер Лизе, говорител на групата на ЕНП по въпросите, свързани с околната среда, заяви пред репортери вчера, че разглеждането от страна на ЕНП на новите цели на Комисията в областта на климата за намаляване на емисиите с 90% до 2040 г. е обвързано с условието да се постави по-голям акцент върху „положителните възможности“ за фермерите и по-малко върху „новите инструменти, които по-скоро разглеждат фермерите като враг на политиката в областта на климата“.
По думите на един от висшите служители на ЕС колкото и положителна да е новата представа, свързана със земеделието, която Европейската комисия се опитва да изгради, реалността не може да бъде пренебрегната. Според него селското стопанство може и трябва да допринесе за постигането на целите на ЕС в областта на климата, които включват правна рамка за неутралност по отношение на климата до 2050 г.