Климатични промени: “Безпрецедентна” загуба на лед заради рекорда на Гренландия

0
217
Гренландия
Снимка: Пиксабей

Учените твърдят, че загубата на лед в Гренландия отново излиза на преден план, като счупи предишния рекорд с 15%, информира “BBC”Нов анализ показва, че мащабите на стопената маса са били “безпрецедентни” в записи, датиращи от 1948 година. Системите за високо налягане, които бяха блокирани над Гренландия миналото лято, бяха непосредствената причина за огромните загуби.

Авторите обаче твърдят, че продължаващо нарастващите емисии на въглерод изтласкват Гренландия в епоха на по-екстремно топенеПрез последните 30 години приносът на Гренландия към глобалните морски нива нараства значително, тъй като загубите от лед нарастват.

Основен международен доклад за Гренландия, публикуван миналия декември, стигна до заключението, че там се губи лед седем пъти по-бързо, отколкото през 90-те години. Днешното ново проучване показва, че тази тенденция продължава.

Използвайки данни от спътниците Grace и Grace-FO, както и климатичните модели, авторите стигат до заключението, че през цялата година Гренландия е загубила 532 гигатона лед – значително увеличение от 2012 г. насам. Според изследователите загубата е еквивалентна на добавянето на 1,5 мм към средните световни нива на морето, приблизително 40% от средното покачване за една година.

Според изчисление на датския климатолог Мартин Стендъл, загубите през 2019 г. биха били достатъчни, за да покрият цялата Великобритания с около 2,5 метра стопена водаИ миналата година, и 2012 г. бяха белязани от “блокиращи” събития, казват изследователите, като нарушенията в струйния поток показват, че системите за високо налягане се забиват над Гренландия, което води до засилено топене.

“Изглежда, че сме влезли в царството на все повече и по-екстремно топяща се Гренландия”, казва водещият автор д-р Инго Сасген от Института “Алфред Вегнер” в Бремерхафен, Германия.

“Очаква се нещо като 2019 или 2012 г. да се повтори. И ние не знаем точно как ледът се държи по отношение на механизмите за обратна връзка в този енергичен диапазон на топене.”

“Може да има … скрити отзиви, за които не сме наясно или които може би не са описани перфектно в моделите в момента. Това може да доведе до някои изненади.”

Докато 2019 г. счупи рекорда, през 2018 г. и 2017 г. се наблюдаваха намалени загуби от лед, по-ниски от всеки друг двугодишен период от 2003 г. насам. Авторите твърдят, че това се дължи на две много студени лета в Гренландия, последвани от силни снегове през есентаВъпреки това завръщането към високите нива на топене през 2019 г. е основна грижа. Пет от най-големите масови загуби са настъпили през последното десетилетие.

“Това, което наистина има значение, е тенденцията”, каза д-р Рут Мотрам от Датския метеорологичен институт в Копенхаген, който не участва в това ново проучване.

“И тази тенденция, както е показана чрез проекта за сравняване на данните на Imbie (Ice Sheet Mass Balance) и друга работа, проследява високия край на прогнозите.”

Докато през 2020 г. досега са наблюдавани средни условия в Гренландия, цялостното въздействие на огромните загуби от лед, наблюдавани през последните години, може да има сериозни последици за хората, живеещи в ниско разположени райони на света.

“Резултатът за 2019 г. потвърждава, че леденият покрив се е върнал в състояние на висока загуба, в съответствие със сценария на климатичното затопляне с най-лошия случай на IPCC”, заяви проф. Анди Шепърд от университета в Лийдс, който е главен изследовател на Imbie.

“Това означава, че трябва да се подготвим за допълнително повишаване на нивото на морското равнище от около 10 см до 2100 г. само от Гренландия.”

“И в същото време трябва да измислим нов сценарий за затопляне на климата в най-лошия случай, защото Гренландия вече проследява сегашния.”

“Ако ледените загуби на Гренландия продължат по сегашната си траектория, допълнителни 25 милиона души могат да бъдат наводнени всяка година до края на този век.”

Последните медийни съобщения сочат, че Гренландия може да е преминала точка без възможност за връщане назад поради увеличеното ниво на глобалното затопляне, към което светът вече е ангажиран заради въглеродните емисии, означава, че цялата Гренландия ще се стопиД-р Сасген казва, че тази перспектива може да е правилна, но съдбата на Гренландия все още е в нашите ръце.

“Темповете на повишаване на морското равнище, които очакваме от Гренландия, и рискът от внезапно повишаване на морското равнище от Гренландия драстично се намалява, ако останем под границите на затопляне.“

“Съобщението “Вземете у дома” е, че ако намалим въглеродния диоксид и намалим или ограничим глобалното затопляне, тогава също така ще се намали и рискът от огромен принос от Гренландия в близко бъдеще.”

Документът е публикуван в списанието Nature Communications Earth & Environment.

Абониране
Известие от
guest
2000


0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments