Климатични промени: Летните дни могат да станат “прекалено горещи за хората”

0
239
Термометър - високи температури.
Снимка: Пиксабей

Милиони хора по света могат да бъдат изложени на опасни нива на топлинен стрес – опасно състояние, което може да доведе до спиране на органите, информира “BBC”Много от тях живеят в развиващите се страни и вършат работа, която ги излага на потенциално опасни за живота условия. Те включват дейности на открито във ферми и строителни площадки или на закрито във фабрики и болници. Глобалното затопляне ще увеличи шансовете за летни условия, които може да са “прекалено горещи за хората”.


Когато се срещнахме с д-р Джими Лий, очилата му бяха изпотени и от врата му се стичаше струйка пот, пише журналистът на „BBC“. Като спешен медик, той се труди в задушаващата жега на тропическия Сингапур, за да се грижи за пациенти с COVID-19.  Няма климатик – преднамерен избор, който да предотврати пренасянето на вируса наоколо, в резултат на което той забелязва, че както самият той, така и колегите му стават “по-раздразнителни, по-близки помежду си”.

А неговите лични предпазни средства, които са от съществено значение за избягване на инфекцията, влошават нещата, като създават набъбващ “микроклимат” под множеството слоеве пластмаса.

“Наистина ви удря, когато за пръв път влизате там”, казва д-р Лий, – „и наистина е неудобно за цяла смяна от осем часа – влияе на цялостното състояние”.

Една от опасностите, осъзнава той, е, че прегряването може да забави способността им да правят нещо, което е жизненоважно за медицинския персонал – да вземат бързи решенияДруг факт е, че те могат да игнорират предупредителните знаци за това, което се нарича топлинен стрес – който се изразява в припадане и гадене – и продължават да работят, докато не се сринат.

Какво е топлинен стрес?

Топлинен стрес се нарича състоянието, когато тялото не е способно да се охлади правилно, така че неговата основна температура продължава да се повишава до опасни нива и ключовите органи могат да се изключат. Това се случва, когато основната техника за премахване на излишната топлина – изпарението на потта върху кожата – не може да се осъществи, защото въздухът е твърде влажен.

И както са установили д-р Лий и други медици, непромокаемите слоеве от лични предпазни средства (PPE) – предназначени да пазят вируса – имат ефект да предотвратят изпаряването на потта. Според д-р Ребека Лукас, която изследва физиологията в университета в Бирмингам, симптомите могат да ескалират от припадък и дезориентация до спазми и отказ на червата и бъбреците.

“Положението може да стане много сериозно, когато прегрявате и да се разпространи във всички области на тялото.”

Как можем да го забележим?

Система, известна като Температура на влажната крушка (WBGT), измерва не само топлината, но и влажността и други фактори, за да даде по-реалистично описание на условията. Още през 50-те години на миналия век американските военни го използват за изработване на насоки за запазване на войниците.

Когато например WBGT достигне 29 градуса по Целзий, препоръката е да спрете дейността и се отнася за всеки, който не е аклиматизиран. И все пак това е нивото, което изпитват д-р Лий и неговите колеги в Сингапурската болница Ng Teng Fong. И на върха на скалата – когато WBGT регистрира 32 градуса по Целзий – САЩ казват, че усиленото действие трябва да спре, защото рискът става “екстремен”.

Високи нива обаче наскоро бяха регистрирани в болниците в Ченай в Индия от проф. Видия Венугопал от университета в Шри Рамачандра. Освен това тя е намерила работници в солница, където през деня температурата се покачва до 33 градуса по Целзий – в този момент тези работници трябва да потърсят спасително убежище.

А в стоманолеярен завод е регистрирано свирепо ниво от 41,7 градуса по Целзий, като работниците са сред най-уязвимите от това, което тя нарича “огромната топлина”.

“Ако това се случва всеки ден, навън, хората стават дехидратирани, има сърдечно-съдови проблеми, камъни в бъбреците, изтощение заради топлината”, казва проф. Венугопал.

Какво влияние ще имат климатичните промени?

С нарастването на глобалните температури вероятно е и наличието на по-интензивна влажност, което означава, че повече хора ще бъдат изложени на повече дни с тази опасна комбинация от топлина и влага.

Проф. Ричард Бетс от Великобританския Met Office е пуснал компютърни модели, които предполагат, че броят на дните с WBGT над 32 градуса по Целзий е определен да се увеличи, в зависимост от това дали емисиите на парникови газове са намалени. И той представя рисковете за милиони хора, които вече трябва да работят в предизвикателната комбинация от екстремна топлина и висока влажност.

“Ние хората се развиваме да живеем в определен диапазон от температури, така че е ясно, че ако продължим да причиняваме повишаване на температурите в световен мащаб, рано или късно най-горещите части на света могат да започнат да виждат условия, които са просто твърде горещи за нас”, подчертава той.

Друго проучване, публикувано по-рано тази година, предупреждава, че топлинният стрес може да засегне до 1,2 милиарда души по света до 2100 г., 4 пъти повече отсега (като мащаб).

Какви решения има?

Според д-р Джими Лий “това не е ракетна наука”Хората трябва да пият много течност, преди да започнат работа, да правят редовни почивки и след това да пият отново, когато почиват. Неговата болница започна да залага на “странни” полузамразени напитки, за да помогне на персонала да изстине. Той обаче признава, че избягването на топлинен стрес е по-лесно да се каже, отколкото да се направи.

За него и колегите му, почивката включва трудоемкия процес на смяна на личните предпазни средства и след това обратно влизане в нов набор от оборудване. Има и практически проблем – “някои хора не искат да пият, за да избегнат необходимостта да ходят до тоалетната”, казва той.

“И има професионално желание да продължим да работим независимо от трудностите, за да не изпускаме колеги и пациенти в момент на криза”, казва още той.

“Хората, които са силно мотивирани, всъщност могат да бъдат изложени на най-голям риск от нараняване вследствие на топлина”, казва д-р Джейсън Лий, доцент по физиология в Националния университет в Сингапур.

Той е водещ член на група, специализирана в опасностите от прекомерна топлина, от Глобалната информационна мрежа за топлина, която изготви насоки, които да помогнат на медиците да се справят с COVID-19. Той е начело на Световната здравна организация (СЗО), Световната метеорологична организация (WMO) и американската агенция за времето и климата Noaa.

Д-р Лий казва, че както мерки като почивка и течности, така и сянка за работниците на открито – трябва да бъде подходяща стратегия за противодействие на топлинния стрес.

“Поддържайки се в аеробно състояние, вие също увеличавате топлинната си толерантност, което от своя страна има и много други предимства.”

Той също вижда предизвикателството за медиците, изпотяващи се в личния си състав, докато се справят с COVID-19, като “почти като репетиция с пълна рокля” за бъдещи повишения на температурата.

“Това изменение на климата ще бъде по-голямо чудовище и ние наистина се нуждаем от координирани усилия между държавите, за да се подготвим за това, което предстои.

“Ако не”, казва той, “там ще бъде платена цена”.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments