Климатични промени през 2020 г.: Убийствена жега в най-топлата година в света

0
132
Затопляне
Затопляне. Снимка: Pixabay

Нови данни от сателитите на ЕС показват, че за изминалата 2020 г. е била характерна убийствена жега, както през 2016 г., и тя може да бъде обявена за една от най-топлите години в световен мащаб.

Службата за изменение на климата „Коперник“ съобщи, че температурата през изминалата година е била около 1,25°С над дългосрочната средна стойност. Учените твърдят, че безпрецедентните топлинни нива в Арктика и Сибир са били ключови фактори за повишаване на общата температура. През последните 12 месеца се наблюдава и нов рекорд за Европа – температурата е с около 0.4°С по-висока от измерената през 2019 г.

Миналия декември Световната метеорологична организация прогнозира, че 2020 г. ще бъде една от трите най-топли години, регистрирани някога. Новият, по-пълен доклад на „Коперник“ разкрива, че предходната година може да оглави челните места в списъка. Данните са получени с помощта на специални спътници, които наблюдават Земята от орбита, както и от измервания, направени на нивото на земята.

Анализите на температурата показват, че 2020 г. е била с 1,25°С по-топла от средната стойност през периода 1850-1900 г., време, което често се описва като „прединдустриален“ период. Един от ключовите фактори, повишаващи температурите, са температурните катаклизми в Арктика и Сибир. В някои места там температурите за цялата година са били с 6°С над дългосрочната средна стойност. Това необичайно затопляне е допринесло значително за големия брой горски пожари.

Според проучването пожарите в Арктическия район са отделили рекордно количество вредни емисии, като нивата им са били над една трета повече спрямо 2019 г. Повече данни за температурата през 2020 г. ще бъдат публикувани през следващата седмица и от други агенции и организации, включително “NASA” и Британската служба по метеорология.

Учените смятат, че приликата в метеорологичните условия през последните години е още по-забележителна предвид въздействието на метеорологичните явления „Ел Ниньо“ и „Ла Ниня“. Вследствие на тяхното влияние в Европа е отчетено ново рекордно ниво на затопляне за годината – с 0,4°С по-топло време от 2019 г. Всеобхватната гореща вълна през юли и август също е била важен фактор за повишаването на стойностите на живака в целия континент.

В световен мащаб 10-годишният период, включващ 2011-2020 г. е най-топлото десетилетие, като последните шест години са шестте най-горещи в историята. Макар че влиянието на „Ла Ниня“ вероятно ще охлади температурите до известна степен през 2021 г., нивата на въглероден диоксид в атмосферата вероятно ще останат високи, допринасяйки за продължаващото затопляне.

Последните данни, предоставени от експертите в Обединеното кралство показват, че средните концентрации на въглероден диоксид ще достигнат нива, които са с 50% по-високи от тези преди индустриалната революция. Въпреки че налагането на ограничителни режими в световен мащаб, вследствие на пандемията от COVID-19, повлия положително на борбата с вредните емисии, учените твърдят, че използването на изкопаеми горива и обезлесяването продължават да играят ключова роля за атмосферното замърсяване.

От Световната метеорологична организация обявиха, че през настоящата година предстои нивото на въглероден диоксид в атмосферата да надвиши осезаемо допустимите стойности в периода от април до юни.

Наличието на въглероден диоксид в атмосферата, причинено от човека, се увеличава.“, обясни проф. Ричард Бетс от Британската метеорологичната служба.

Отне повече от 200 години нивата да се увеличат с 25%, но сега малко повече от 30 години по-късно се приближаваме до 50% увеличение. За да се попречи на тази тенденция, както и да се намали наличието на въглероден диоксид в атмосферата, е нужно да се сведат до минимум глобалните емисии. Това трябва да се случи в рамките на следващите 30 години, като целта е глобалното затопляне да бъде ограничено до 1,5C.“, каза още той.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments