Климатичните промени и покачващите се нива на моретата заплашват житницата на Египет

0
80
Река Нил
Снимка: Pixabay

Саид Абуел-Ез е преживявал стреса от това да види как реколтата му изсъхва заради досега с морската вода и преди. Докато фермерът, който живее в близост до делтата на Нил, се разхожда сред манговите си дървета в земите си недалеч от Средиземно море, той се притеснява, че това ще се повтори съвсем скоро, въпреки че е похарчил десетки хиляди долари, за да го предотврати.

Ако нивото на морската вода се повиши и залее земите ми, дърветата ще умрат.„, споделя Абуел-Ез, гледайки към морето.

От много време насам в Египет влиянието на климатичните промени е осезаемо за земеделските стопани, тъй като богатата на сол вода разяжда корените на растенията и унищожава нивите им, превръщайки ги в безплодни. Те плащат цяло състояние, за да докарат камиони с пръст и да се опитат да издигнат посевите си над солта, която прониква в почвата поради покачването на морското равнище. Фермерите споделят с тревога, че напоследък ситуацията става все по-лоша.

Шофьорите на автобуси също са потърпевши негативните промени – морето все по-лесно се разлива на сушата. Те твърдят, че през последните години всяка зима части от жизненоважната международна магистрала, която минава по цялото египетско крайбрежие, биват наводнени.

Делтата на река Нил, разположена на северното крайбрежие на Египет, на брега на Средиземно море, е една от трите най-уязвими горещи точки в света по отношение на последиците от климатичните промени, включително повишаването на морското равнище, според доклад от 2007 г. на Междуправителствената експертна група по изменението на климата, подкрепена от ООН. Тъй като Египет е домакин на световната среща на върха на ООН по въпросите на климата COP27 този месец, лидерите на страната заявиха, че положението на делтата, известна от хилядолетия с плодородната си почва, сега е на първо място сред проблемите, които ги тревожат. Местните жители се надяват на външна помощ, за да се справят с последиците от затоплянето на планетата.

Делтата обхваща около 240 кв. км, като започва на север от столицата Кайро, където река Нил се разклонява. Разклоненията на реките благоприятстват за богата и плодородна земя, като отлагат тиня по пътя си към морето. Още от древни времена районът е бил „хранителната кошница“ на империите. Тя е гъсто населена, като там живеят около 40 % от 104-милионното население на Египет. Според данни на ООН на нея се пада половината от икономиката на страната. Фермите и риболовните стопанства по двете разклонения на Нил – Розета на запад и Дамиета на изток, допринасят стабилно за изхранването на страната и осигуряват продукти за износ.

Всичко това  вече е все по-застрашено от климатичните промени и покачването на нивата на морската вода. Една четвърт от делтата се намира на или под морското равнище. Повишаване на нивото с между 0,5 и 1 метър, което може да се случи до 2100 г. в един от най-лошите сценарии на експертите, може да доведе до изместване на бреговата линия навътре с няколко километра, да потопи огромни площи и да превърне повече земи в безплодни заради обилното количество сол. Това се посочва в неотдавнашен доклад на международна група учени, ръководена от Центъра за изследване на климата и атмосферата към Кипърския институт и Института по химия „Макс Планк“.

Регионът винаги е бил изложен на въздействието на близкото море, но според специалистите преди солеността се е контролирала от притока на прясна вода и тиня от река Нил. Дори след построяването на язовира в Асуан преди повече от 50 години, когато сезонните наводнения са станали рядко явление, сладката вода е продължавала да достига до полетата чрез канали. Количеството на водата обаче е  намаляло, тъй като правителството е ограничило използването на вода в селското стопанство, за да отговори на нуждите на нарастващото население на страната. По тази причината сладката вода вече не е достатъчна, за да неутрализира солта, която се съдържа в морската вода.

По-нататък по крайбрежието, в източната част на делтата, край град Порт Саид са поставени бетонни бариери, които имат за цел да задържат надигащите се вълни. Както изглежда обаче тази мярка не е достатъчно ефективна. През последните зими тези бариери не успяват да спират вълните да заливат крайбрежните ресторанти и кафенета в град Рас ел-Бар. Много от тях са принудени да затварят през зимните месеци. Бариерите и системите за оттичане са част от усилията на правителството да защити делтата от последиците от климатичните промени.

Бившият министър на водните ресурси и напояването на Египет Мохамед Абдел-Ати заяви през януари, че правителството е инсталирало бетонни бариери на 120 километра по средиземноморското крайбрежие. Това се равнява на около половината от бреговата линия на делтата и град Александрия. Цялото средиземноморско крайбрежие на Египет се простира на 990 км. Абдел-Ати подчерта още, че се работи и по изграждането на система за сигнализация, която да предупреждава за всякакви предстоящи климатични промени, като например повишаване на морското равнище.

Същевременно властите се опитват да прекратят практики, които замърсяват околната среда, като производството на тухли и стария земеделски обичай – изгарянето на оризова слама, което всяка година след прибиране на реколтата забулва небето в делтата с гъсти облажи дим. Гражданите на Египет разбират, че това е само една малка стъпка в борбата с глобален проблем.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments