„Трябва да знаем, че Южното Черноморие е точката в България, където са паднали най-големите концентрации валежи, откакто се измерват тези показатели. И да, 1994 г. сме имали по-висок с 30% валеж, но не сме имали наводнения и жертви. Незаконната сеч и строителството са причините.“
Това заяви климатологът Георги Стефанов пред радио „Фокус“ по повод бедствието в община Царево през миналата седмица, при което загинаха четирима души и бяха нанесени огромни щети на инфраструктурата за десетки милиони.
Той цитира данни от доклад на Европейската агенция по околна среда, според който само с 10% да намалим гъстотата на естествената гора, то двойно повече се отслабва нейната функция за задържане на води. По думите му местната власт не е спазила изискването по закона да не се строи в заливните речни тераси.
Според Стефанов българското общество не признава климатичните промени, въпреки че те са налице и ниве вече страдаме от техните последици.
„Тъжната истина е, че на ниво стратегически документи и законодателство много от превантивните действия са налични. По-лошото за мен е, че тези документи са пожелателни, а ние нямаме практическата подготовка и населението не знае какво да прави в такива ситуации“.
По думите му държавата не се справя достатъчно добре и с възстановяването на щетите след наводнението и направи прогноза, че най-вероятно същото ще се случи с Царево. Той заяви, че в България липсва финансовият инструмент на преодоляването на щетите. Експертът по климатични промени даде пример с много чужди държави, в които съществува задължителна застраховка за всички граждани, които внасят ежегодно малка сума, използвана впоследствие за възстановяване на подобни щети.