Клиничен имунолог: Има значителни разлики в индивидуалния клетъчен отговор при ваксинираните

0
181
Ваксина
Снимка: Pixabay

Съществуват значителни количествени разлики в индивидуалния клетъчен отговор при ваксинираните лица и тепърва предстои този факт да бъде изследван. Разгледана ще бъде и връзката му с формирането и качеството на имунната памет. Това каза пред „bTV“ проф. Мария Николова, клиничен имунолог в Националния център по заразни и паразитни болести.

Наблюденията са били направени след проучване на първите ваксинирани медицински работници от началото на тази година. Вече има данни до един месец след пълния курс на имунизация.

„Данните на производителите са, че от две до три седмици след първата доза вече има начало на специфична защита. Но трябва да се има предвид, че при 60-70% от имунизираните има достатъчно ниво на неутрализиращи антитела и в много по-нисък процент достатъчно ниво на клетъчен имунитет. След втората доза вече има значително ниво антитела и над 90% специфичен клетъчен отговор“, обясни проф. Николова.

Причините, поради които наблюдаваме заразяване между първата и втората доза, са няколко. Една от тях е намалкият шанс човек да е бил вече носител на COVID-19 по време на поставяне на препарата, макар да е нямало видимо изразена симптоматика.

Съществува и вариант човек да се разболее дори при преминат втори етап от ваксинацията, посочи проф. Николова. Въпреки това разполагаме с убедителни доказателства, гонещи 100% сигурност, че при развиване на коронавирусна инфекция, пациент, подложил се на имунизация, ще се справи много по-леко с болестта, успокои имунологът.

Ако сме преминали почти безпроблемно през болестта, то тя едва ли ще остави много траен имунитет след себе си, допълни специалистът. Това е така, „защото имунният отговор, който се развива в хода на заболяването, не е непременно качествен“

Говори се, че в САЩ до края на 2021 година или началото на следващата ще бъдат разрешени и ваксините за COVID-19 при деца, информира експертът, но още няма категоричност по въпроса.

Припомняме, че наскоро д-р Калин Лисички, началник на Клиниката по педиатрия в болница „Токуда“ сподели пред „БНР“, че в момента се осъществяват клинични проучвания на „Moderna“ върху деца за създаването на ваксини, разделени във възрастови групи.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments