Кметът на Червен бряг Данаил Вълов не се притеснява, ако от прокуратурата му бъде повдигнато обвинение. По думите му на позицията, на която е, можело да му бъде повдигнато обвинение по всяко време.
„Не се притеснявам. Нека да отбележим, че не става въпрос за милиони левове. Юристите ми ще проверят повдигнатите обвинения“, каза още Вълов за „Нова телевизия“.
„Няма как да лобирам, макар че познавам фирмите. Би трябвало проверяващите да знаят, че обществените поръчки не се правят пряко от кмета“, коментира още той по повод обвиненията от вчера.
В сряда Вълов беше разпитан от полицията във връзка с разследване за злоупотреби с евросредства и програми за социално слаби.
„Културно нахлуха, като изключим тежко въоръжената жандармерия, която не беше необходима, но е право на органите да преценят кое е необходимо“, заяви Вълов.
На въпрос дали наистина е платил гаранция от 75 000 лева – твърдение на различни онлайн издания – кметът заяви, че няма такова нещо. По думите му не е бил задържан за 24 часа, само е дал показания.
„Задавам си въпроса защо обществена поръчка дадена преди 2 години, се проверява чак сега“, попита Вълов.
„Цецка Илиева има собствена фирма и няма как да работи в моята. Била е счетоводител при мен по времето, когато съм си ръководил бизнеса и не съм бил кмет“, коментира Вълов обвиненията в конфликт на интереси.
Относно втората намесена фирма, той поясни, че е на жена, която живеела на съпружески начала с един от общинските съветници, но и това било нормално в малкия град.
Вчера зам.-главният прокурор Иван Гешев заяви, че има данни за извършени престъпления по служба от кмета на Червен бряг. По случая бяха разпитани поне шестима души.
Една от линиите на разследването е обществена поръчка за „топъл обяд“. Делото е започнало по сигнал на журналисти, обясни още Гешев.
„Накратко става въпрос за лобиране за определени фирми да спечелят обществени поръчки. Каква е целта – всеки може да се сети. Констатираме по десетките съдебни производства, че ситуацията е като с ТЕЛК и други държавни структури. Пари изтичат отвсякъде. Пари има, но се краде много. Казвам го откровено и не визирам конкретния човек. Независимо в какъв цвят, от коя политическа партия са кметовете, в голямата си част ситуацията е една и съща. Става въпрос за масово нарушение на обществените поръчки, по които те са възложители. Далеч от мисълта съм, че това е в интерес на общината и на гражданите“, подчерта Гешев.
Наказателното производство е започнало по материали, изпратени от Агенцията за държавна и финансова инспекция (АДФИ) и след журналистическо разследване на „Господари на ефира“, излъчено на 7 май 2018 г.
Установено е, че Данаил Вълов е нарушил задълженията си като длъжностно лице и възложител на обществени поръчки по програмата „Топъл обяд“, финансирана по „Оперативна програма за храни и/или основно материално подпомагане“ и съфинансирана от Фонда за европейско подпомагане на нуждаещи се лица. Стойността на програмата е 229 106, 22 лв. с ДДС, пише „Нова телевизия“.
Община Червен бряг обявила обществена поръчка през април 2017 г. с две обособени позиции – „Приготвяне и доставяне на храна „топъл обяд“ в Червен бряг“ и „Приготвяне и доставяне на храна „топъл обяд“ в гр.Койнаре“. Документи по поръчката подали три фирми. На критерия „най-ниска цена“ е отговаряла софийската фирма „М.-П.“ ЕАД. Вместо да сключи договор със спечелилата фирма и да обезпечи безвъзмездното изхранване на социално слаби в Община Червен бряг, Вълов прекратил обществената поръчка на 16.05.2017 г. Целта му била да облагодетелства другите две фирми, които са печелили обществени поръчки със същия предмет през предходната година.
Сигналът тогава бил подаден от разследващия журналист и бивш пиар на Общината Христо Гешев. По думите му въпросните две фирми винаги печелили обществената поръчка.