Кметът на Карлово забрави кой е Христо Ботев, а иска национален борд на историческата памет?

0
2205
Д-р Емил Кабаиванов
Д-р Емил Кабаиванов. Снимка: Община Карлово, Фейсбук

Кметът на Община Карлово д-р Емил Кабаиванов умишлено или неволно пропусна името на големия български революционер Христо Ботев по време на хвалебствената си реч по повод 147-мата годишнина от Априлското въстание. Това направи силно впечатление на всички присъстващи на празника в Клисура. Дали заради чувствителната тема по дадената на прокурор обществена поръчка за ремонта на мемориален комплекс „Христо Ботев“ в Карлово или заради историческа несъобразителност, името на нито един български революционер не намери място в речта му.

Иронията в случая е, че само месеци преди патриотичното му слово предложи да създаде Национален борд за опазване на историческата памет, който да има ангажимент и правомощия да одобрява или отхвърля всяка продукция, интерпретираща образи на национални герои, която кандидатства за публично финансиране.

Предложението му бе отправено към тогавашните председател на Народното събрание Вежди Рашидов и министъра на култура Велислав Минеков. Повод за искането му стана игралният филм на режисьора Максим Генчев, който бе посветен на личността на Ботев. Според Кабаиванов чрез такъв борд ще бъде осигурена стабилност на държавната политика в областта на националната доктрина.

Кметът на Калофер Румен Стоянов също се възмути на тържествено слово на градоначалника на Община Карлово д-р Емил Кабаиванов. Причината този път е, че при речта си Кабаиванов не споменава името на великия поет-революционер Христо Ботев. Стоянов заподозря, че тези действия са умишлени заради мемориалния комплекс „Христо Ботев“.

Градоначалникът на Калофер коментира словото на карловския си колега пред Искра.бг:

„Според мен това е умишлено, защото ако не е щеше да забрави и Васил Левски. Те двамата вървят винаги заедно в съзнанието на всички българи. Те са иконите на нашата революция. Възмути ме лично мен, че не споменава нашият национален герой – Христо Ботев, той не е само на Калофер, а е на цяла България.“

„Аз не съм бил на събитието, но на мен ми се обадиха възмутени граждани и гости на Клисура, тогава проверих и се уверих, че Кабаиванов не казва името на Христо Ботев, а винаги го е казвал. Едва ли ние можем да разделим националните герои, те са за всички!“, категоричен е калоферския кмет. Според него причината да не спомене името на великия поет-революционер е протестът срещу Община Карлово.

Припомняме ви, че калоферци излязоха на протест на 22 април пред мемориалния комплекс „Христо Ботев“. Причината за недоволството им беше, че преди седем години с 300 000 лева са били ремонтирани стълбите и осветлението, но днес отново има проблеми. По думите на кмета на Калофер демонстрациите са дали положителен отзвук и представители на фирмата и общината са започнали да поставят осветление на паметника. Стоянов се надява всички нередности да бъдат оправени.

Тогава лично, чрез вашата медия, ще напиша едно благодарствено писмо, нека цялото общество знае, че работата е свършена. До този момент ние не сме получавали никакви средства за този комплекс, за да може да го поддържаме. Пораженията по комплекса са – неработещото „водното огледало“, несветещо осветлението и стълбите са разместени. По този казус, аз съм убеден, че под общественото мнение и медиен натиск, Община Карлово ще обърнат внимание. Надявам се да приключи всичко добре, въпреки че изостряме отношенията, но трябва да си казваме истината в очите. Това е за мен е най-важното до този момент, защото това е една тежка борба, която сме поели през годините – да намерим пари и да го направим, след което средствата бяха неправилно усвоени. Тези, които са усвоили по неправилен начин, не знам точно кои са – дали фирмата, дали Община Карлово, не им прави чест, когато става въпрос за национални обекти“, подчерта кметът на Калофер.

Община Карлово възлага ремонта на мемориален комплекс „Христо Ботев“ през 2016 година на старозагорската фирма „Зарастрой“ ООД, с управител Калин Русев. Общата цена за изпълнение на проектирането и строително-ремонтните работи е в размер на 237 142,98 лева без ДДС при отпуснати с увеличен лимит общо 300 000. Договорът е от 16.06.2016 година, със срок на изпълнение не повече от 60 календарни дни, считано от датата на подписването му. След ремонта са били забелязани огромните пропуски в работата на фирмата-изпълнител.

Това принуждава кметът на Калофер Румен Стоянов системно да пише докладни записки до кмета на Община Карлово д-р Емил Кабаиванов. Калоферският кмет посочи, че докладът на Агенция за държавна финансова инспекция /АДФИ/ към Министерство на финансите ясно посочва вида и броя на нарушенията, извършени от „Зарастрой“ ООД. Според държавния одит фирмата-изпълнител е получила без правно основание сумата от 101 300,87 лева с ДДС за „неизвършени количества строително-ремонтни дейности“.

„Хората, които посещават комплекса са силно възмутени, даже отправят критики към мен, като кмет. Те не са длъжни да знаят, че община Карлово плаща, защото ние сме кметство. Изключително болно ми е, когато нямам грам вина, а да поемам такава, затова се борим, за да има справедливост“, категоричен е Стоянов.

Кметът на Калофер е категоричен, че борбата ще продължи, докато паметникът на Христо Ботев отново не бъде осветен и в цялото му величие.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments