Първата, от обявените лично от него, срещи с хората беше на 1-ви септември в кв. „Обеля“. По покана на Младен Младенов на нея присъства и инж. Ангел Джоргов, зам.-кмет по направление “Обществено строителство” в Столична община, както и представители на инвеститорите, на извършващите контрол на обекта по изграждане на ВИК и представители на районната администрация.
„Изграждането на модерна инфраструктура е водещ приоритет за район „Връбница“. За мен е важно да живеете в качествена и устойчива жизнена среда”, каза Младен Младенов при откриване на срещата.
В квартала тече изграждане на разделна канализационна мрежа, така че битовите отпадъчни води да се събират и заустват в главните канализационни колектори и достигат до ПСОВ „Кубратово“, а в дъждовни колектори да събират повърхностните дъждовни води, които да се заустват в р. Какач. Общата дължина на изградената канализационна мрежа е 4375 м – битова канализация, и 3121 м – дъждовна канализация.
Проектът е на обща стойност 140 495 700,84 лева, от които 96 478 397,78 лева – безвъзмездна финансова помощ, и 44 017 303,06 лева собствен принос, финансиран по Оперативна програма „Околна среда 2014 – 2020 г.“, съфинансирана от Европейския фонд за регионално развитие и Кохезионния фонд на Европейския съюз. След приключване на строителните дейности в кв. „Обеля“ ще бъдат присъединени 856 еквивалент жители към канализационната мрежа. Общата стойност на обекта е 6 809 816,80 лева.
„Години наред нямахме канализация в квартала. Заедно търсихме решение през годините и благодарение на общите усилия, заедно със Столична община и моя екип, написахме проект, защитихме го пред европейските институции, след което получихме финансиране, а от една година тече и неговата реализация – полагане на канализацията“, отново посочи свършеното от страна на общината кметът Младенов.
„Проблемите, които сме визирали, са трудният достъп до детската градина, училището, магазина, унищожаването на част от обходните улици, както и други по-дребни проблеми, които решихме в хода на ремонтните дейности, след срещи с вас. Много е свършено, но има какво още да желаем“, обобщи той. Инж. Ангел Джоргов пое личен ангажимент да осъществява постоянен контрол върху строителните дейности на този инфраструктурен проект.
„Няма да платим нито лев на строителя, ако установим нередности”, увери той, като лично посети ул.6-та в квартала, за да може отблизо да се запознае с текущия ремонт.
„Тъй като в проекта е предвидено навсякъде асфалтовите настилки да се възстановят “от бордюр до бордюр”, т.е. извън обхвата на траншеята, която е за канализацията и се възстановява в по-голямата си част с европейски средства, още преди две години взехме решение с бюджетни средства от Столична община квадратурата, която излиза извън обхвата на траншеята, да се включи като полагане на износващ пласт в цялост, така че да няма кръпки, които на практика се получават при почти всички ремонти от този тип”“, увери гражданите на квартала инж. Джоргов.
Той подчерта още, че с колегите си от „Софийска вода“ са направили обследване къде водопроводите имат нужда от подмяна, така че като се асфалтира да няма или поне да има минимален риск за разкопаване на новия асфалт.
„Голяма част от водопроводите в квартала не бяха в добро състояние – и в главата улица „Акад. Дмитрий Лихачов“, и в други по-малки улици. По тази причина се наложи “Софийска вода” да подмени водопроводите на повечето места, което донякъде забави изграждането на канализацията, но пък е правилното решение“, обобщи ситуацията инж. Джоргов.
Изпълнителят е представил график по обекти как ще се случи възстановяването. За всяка улица е даден срок кога приключва канализацията и кога приключва възстановяването на асфалтовата настилка на пътя. Относно тротоарите – там където има неотложна нужда, същите ще бъдат ремонтирани по линия на Столична община, пое личен ангажимент зам.-кметът инж.Джоргов.
По повод други наболели проблеми в квартала, кметът на район „Връбница“ пое ангажимент в най-кратки срокове да инициира още срещи, във връзка с поставянето на нови кофи за битови отпадъци, реновирането на парка, проблема с бездомните кучета и липсата на пешеходни пътеки и други.
„Целта ни е всеки гражданин да бъде чут и да търсим заедно решение на проблемите“, обобщи резултата от срещата Младен Младенов.