КНСБ категорични, че от 20 години подкрепят присъединяването на България към еврозоната

0
52
Дискусия
Дискусия. Снимка: БТА

КНСБ са категорични, че от 20 години тяхната позиция за еврозоната е непроменена и те подкрепят присъединяването на България. Това е така, защото са убедени привърженици на европейската интеграция на страната ни, стана ясно по време на дискусия в столицата, предаде „БТА“.

Президентът на КНСБ Пламен Димитров подчерта, че всички проучвания показват, че сред българите има ясно очертани положителни тенденции за въвеждането на еврото. Но и страхове какви ще бъдат ефектите от това.

Като положителна страна Димитров посочи, че ще бъде по-лесно при пътуване в чужбина и разплащане. Това ще улесни и търговията ни с други държави. Ще има по-голяма сигурност и предвидимост в банковия сектор. Кредитите също ще станат по-изгодни. Освен това страната ни реално ще участва в процеса на взимане на решения и няма да има голям риск от фалити на банки. Факторите, които предизвикват тревога у българите, са свързани с възможността за увеличаване на цените, както и ръст на инфлацията. Възможно е да се появи и спекула.

Любомир Дацов от Фискалния съвет на България от своя страна подчерта, че с приемането на еврото страната ни ще определи пътя, по който иска да върви. Той счита, че инициираният референдум за запазване на лева е с много хитър въпрос, а именно, че става въпрос за запазване на българския лев. А реално според него се касае за това накъде страната ни ще върви и къде искаме тя да бъде след 20 години. Въпросът за инфлацията е въпрос на риск и как ние го оценяваме.

Добрин Иванов, който е председател на Асоциацията на индустриалния капитал в България /АИКБ/, също е категоричен, че сантиментът по българския лев не може да бъде достатъчно условие да се откажем от членство в еврозоната и от всички предимства, което това ще ни донесе.

В дискусията участва и председателят на Инициативния комитет за референдума Виктор Папазов, който обяви, че това, което искат да направят, е да попитат българите дали са съгласни да се откажем от националния си суверенитет, или не. Референдумът не бил против еврото, а за това да си запазим валутата и ние да решаваме какво да се случва в нашата страна, в какви икономически условия да живеем и да работим.

Любослав Костов от КНСБ подчерта, че разбирането за националния суверенитет не трябва да опира единствено до паричния суверенитет. И това е така, защото с приемането на паричния съвет ние сме се съгласили, че ще завършим процеса на европейска интеграция.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments