Цените на храните се задържат постоянни, показва проучване на Института за социални и синдикални изследвания на Конфедерацията на независимите синдикати в България (КНСБ).
При част от продуктите има леко завишаване, спрямо април. Изключения се наблюдават при плодовете и зеленчуците, където сезонният фактор играе ключова роля.
Покачване се забелязва при плодовете. В периода от месец март до май кумулативният ръст е достигнал до 32,5% при ябълките, при лимоните до 46,2%, при портокалите до 25%.
Спад се отчита при доматите с 3,5% спрямо началото на март, както и при краставиците – с 15,2%. Огромно завишаване има при джиндифила с рекордния ръст от 100,7%, следван от ръста на цените на чесъна с 46,1% и на морковите с 27,7%.
При останалите хранителни продукти по-отчетливо е е нарастването на цените на при захарта с 10,1%, рибата ”Скумрия” с 8,6%, свинското месо с 5,3%.
При нехранителните стоки през месец май трендът се задържа на месечна база, но в сравнение с периода преди кризата нарастване е рекордно за антибактериалния гел с около 2,5 пъти, белина с 3,5%, мокри кърпи с 11,1%.
Тези продукти в период на медицинска криза са с повишено потребление и цените им се задържат на високи нива. Това поставя в затруднено положение домакинствата с ниски доходи.
От КНСБ са стигнали до общия извод, че през последните месеци сме свидетели на криза, при която доходите драстично намаляват и нарастват социалните неравенствата.
При тези условия всяко увеличение на цените на стоки от първа необходимост, води до свиване на потребление и намаление на оборотите на търговските мрежи. Следвайки тази корелация, техните очаквания са за стабилизиране на цените, най-вече под въздействие на летния сезон и свитото потребление.