КНСБ: Новата минимална заплата не решава всички проблеми

Тази година е първата, в която може да се говори за реален ръст в покупателната способност на хората.

0
148
Заплата
Заплата. Снимка: Freepik.com

Минималната работна заплата в България официално получават около 430 хил. души. Днес правителството реши, че през 2025 г. тя ще бъде 1077 лева, което представлява увеличение с над 15%. Това беше основното искане на синдикатите.

Минималната заплата се определя по формула, приета от 48-ото Народно събрание с пълно мнозинство, напомни Любослав Костов от КНСБ. Въпреки това, бизнесът смята, че подходът е погрешен.

Костов коментира, че увеличението е позитивна стъпка, макар и да не решава всички проблеми. Според него, бизнесът винаги е против повишението на минималната заплата, но в крайна сметка, когато се разгледат данните за корпоративния данък, се вижда ръст от 20-30% всяка година.

По думите му, повишението на минималната заплата има положително влияние върху икономическия растеж и заетостта. Нивото на безработица в момента е 4.2%, което е много ниско в исторически план.

Костов също така подчерта, че увеличението има и морален ефект – намалява неравенствата и стимулира потреблението, което от своя страна води до повишаване на оборотите на фирмите.

Тази година, според Костов, е първата, в която може да се говори за реален ръст в покупателната способност на хората. Въпреки че цените на някои стоки като хляба също поскъпват, инфлацията намалява.

Той подчерта, че в България минималната заплата се е увеличила с 43% от 2021 г. досега, но в други държави този ръст е дори по-голям: Черна гора – 60%, Албания – 63%, Сърбия – 50%, Турция – 64%, Румъния – 59%.

Демографската криза струва на България 25 млрд. лева годишно

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments