Трябва да продължи подкрепата за засегнатия от COVID пандемията сектор. За това настоя пред „БНТ“ президентът на Конфедерацията на независимите синдикати в България (КНСБ) Пламен Димитров.
Необходимостта от помощ за пострадалия бранш не е отпаднала, нито излишна, напротив. Към момента в сферата на туризма заетостта е наполовина. Факт е, че в сравнение с 2020 година цифрите са по-добри, но данните са далеч от оптимални, съпоставени с тези от 2019 година.
Четири-пет сектора имат спешна нужда от подпомагане, за да оцелеят. Мярката 60/40, модифицирана от КНСБ, би била добре дошла. Предложението е „75% да бъдат подкрепени от брутното им възнаграждение, когато не работят„, поясни Димитров.
Мнението на синдикатите още от април е, че се налага бюджетът да бъде актуализиран и тази необходимост все повече се доказва с времето, подчерта Пламен Димитров.
Видя се, че предвидените 50 лева, които трябваше да отидат при пенсионерите, липсват в хазната. Не са налични и финансите, предвидени за програмите на заетостта „Запази ме“ – 80:20 и 60:40. Предполага се, е до края на юни ще има средства за тези мерки, но какво ще стане след това? Проблемът стои отворен и нерешен.
Туризмът, ресторантьорският бизнес, транспортът, както и преработващата промишленост са сред най-засегнатите от кризата покрай коронавирусната инфекция. В Плана за възстановяване, внесен в Брюксел без предварителна оценка, са заложени големите пари, но той не отменя мерките за асиметрично пострадалите бизнеси, които се нуждаят от подкрепа, констатира президентът на синдикатите.