
Новоизбраната коалиция в Германия започва трудно, въпреки че още не е встъпила в длъжност, предава „Политико“.
Консервативният блок на Християндемократическия съюз /ХДС/ и левоцентристката Социалдемократическа партия /SPD/ в Бундестага финализираха коалиционното споразумение преди 6 дни. Новата коалиция обаче вече е засегната от объркване и конфликт относно това дали политиките, по които са се споразумели, са твърди ангажименти или зависят от бюджета.
„Не даваме обещания, които не можем да изпълним“, каза кандидатът за канцлер Фридрих Мерц от ХДС в интервю за германската телевизия ARD, позовавайки се на водещото обещание на SPD за облекчаване на данъците върху доходите за ниско и средно платените.
Въпреки че коалиционното споразумение включва такава мярка, Мерц подчерта, че всички ангажименти зависят от наличните средства, позовавайки се на клауза в коалиционното споразумение от 144 страници, в която се посочва, че всяка политика – от данъчни облекчения до разходи за инфраструктура – трябва да бъде финансово жизнеспособна, преди да може да бъде приложена.
Това поражда объркване в потенциалния му младши партньор. Ко-лидерът на SPD Саския Ескен отвърна, че данъчното намаление е „ясно споразумение“, като изтъкна, че „работниците и икономиката“ се нуждаят от сигнал за увереност. „Това е твърдо записано в коалиционното споразумение“, каза тя пред Rheinische Post.
Външната политика също се разцепва по партийни линии. В телевизионното си интервю Мерц отново изрази подкрепата си за изпращането на далекобойни крилати ракети Таурус в Украйна, в координация с европейските партньори.
Но действащият министър на отбраната Борис Писториус, виден член на Социалдемократическата партия, който вероятно ще запази позицията си, отговори без заобиколки.
„Никога не съм казвал, че подкрепям това“, каза той на събитие на SPD в Хановер в понеделник. Той предупреди, че има „много добри аргументи“ срещу доставката, и изрази съмнение относно осъществимостта на европейското сближаване.
Междувременно, SDP е разделена вътрешно. Младежката организация на партията, Jusos, представляваща около 12% от членовете, се изказа категорично против споразумението, като особено възрази срещу строгите мерки за миграция. Лидерът на Jusos Филип Търмер нарече споразумението „бомба със закъснител“ и каза: „Нашият вот е отказ. За да получат подкрепата на Jusos, ще са необходими значителни подобрения.“
Това е призив за предоговаряне — искане, което ръководството на SPD решително отхвърли. „Втори тур няма да има“, каза председателят на партията Ларс Клингауейл. „Ако това не успее, ще има нови избори или правителство на малцинството.“
Около 358 000 членове на SPD могат да гласуват за коалиционното споразумение до 29 април. Ако бъде одобрено, гласуването в Бундестага за канцлер Мерц вероятно ще се проведе на 6 май.
За още новини вижте ТУК
Присъединете се към нашия Телеграм