Коджабашев представи актуална информация за работата на МВнР

0
66
МВнР
МВнР. Снимка: МВнР

Заместник-министърът на външните работи и говорител Костадин Коджабашев представи актуална информация за работата на МВнР на редовен брифинг за медиите, който се проведе днес в сградата на ведомството, съобщиха от ведомството. На брифинга взеха участие още председателят и заместник-председателят на Работна група „Избори“ в МВнР Иван Кондов и Калин Анастасов, както и Желязко Радуков, държавен експерт от дирекция „Югоизточна Европа“.

Сред изложените теми бяха дневният ред на заседанията на Съвет „Общи въпроси“ и на държавните и правителствените ръководители на страните членки на Европейския съюз, които се състояха в Брюксел миналата седмица, както и първото за 2023 година заседание на Междуведомствения координационен механизъм за присъединяване на страната ни към Организация за икономическо сътрудничество и развитие.

Акцентирано беше и върху проведения телефонен разговор между министър Николай Милков и неговия израелски колега Ели Коен в края на миналата седмица. Заместник-министър Коджабашев информира и за предстоящата визита на българския министър на външните работи в Хага, Кралство Нидерландия за участие в среща на високо равнище на тема „Отговорно приложение на изкуствен интелект във военната сфера“. В рамките на събитието е предвидена среща на министър Милков с министъра на външните работи на Нидерландия Вопке Хукстра, на която ще бъде обсъдено присъединяването на България към Шенгенското пространство.

В изказването си говорителят на МВнР направи и обзор на свършеното от страна на България във връзка със земетресението в Турция и Сирия. Посочено беше, че към момента не е постъпвала нова информация за загинали или пострадали български граждани. Заместник-министър Коджабашев отбеляза, че е осигурено постоянно присъствие в района на бедствието на дипломати от състава на посолството ни за оказване на съдействие на българските спасителни екипи. Около 130 българи продължават спасителни действия в засегнатите райони. В Консулската служба на българското посолство в Анкара е създадена организация по извънредно приемане на заявления за документи за пътуване на български граждани, желаещи да бъдат евакуирани в страната ни.

Костадин Коджабашев съобщи и за българско семейство в град Латакия, Сирия, което е засегнато от земетресението в Турция. По думите му става въпрос за майка с дете на една годинка, чиито дом е бил разрушен. По информация на българското дипломатическо представителство в Сирия бащата на детето в момента се намира в Германия. Посолството на България в Дамаск е установило контакт с пострадалото семейство.

„В момента те не желаят хуманитарна помощ от страна на българската държава“, посочи заместник-министър Коджабашев като подчерта, че посолството е изразило готовност за консулска защита и съдействие.

Помолен да коментира готовността на България да изпрати хуманитарна помощ на Сирия, заместник-министърът на външните работи заяви, че все още се чака разрешение от Европейският механизъм за гражданска защита към ЕС, който е в постоянен контакт с представители на Световната продоволствена програма в Бейрут. Отбелязано беше, че България е една от деветте държави в Европейския съюз, които са предложили да изпратят хуманитарна помощ на Сирия.

Отношенията между България и Република Северна Македония също бяха във фокуса на брифинга. Посочено беше, че предстои до края на месеца София и Скопие да проведат консултации по проблеми от консулски характер, с които страната ни продължава да се сблъсква по отношение на Северна Македония. На срещата страната ни ще постави всички отворени въпроси по темата.

Във ведомството продължават да постъпват сигнали за отношението на граничните власти на югозападната ни съседка към българи на 4 февруари, когато десетки наши сънародници не бяха допуснати в Северна Македония за отбелязването на годишнината от рождението на Гоце Делчев, а част от бяха арестувани и бити.

„Нарушаването на правата на българи, независимо дали са български граждани или граждани на друга държава, е абсолютно недопустимо и ще използваме всички налични възможности, целия си ресурс, за да се противопоставим на подобни действия, които носят всички признаци на една системна и целенасочена политика“, каза още Костадин Коджабашев.

Посочено беше още, че политици в Северна Македония злоупотребяват с тезата, че София повдига остро въпроса за правата на македонските българи заради предстоящите избори.

„Тази теза не отговаря на истината и звучи по-скоро като оправдание за липса на воля Скопие скоро да започне изпълнение на отдавна поети ангажименти. Загрижеността ни за българите в РСМ няма да изчезне след следващите избори, защото няма да изчезне проблемът с техните права“, подчерта говорителят на МВнР. Според него колкото по-бързо властите в съседната държава признаят наличието на този проблем и предприемат ефективни стъпки за неговото разрешаване, толкова по-бързо Скопие ще напредне по своя европейски път.

Председателят на Работна група „Избори“ Иван Кондов представи подробности около организацията на предстоящите парламентарни избори зад граница на 2 април тази година. По думите му се очаква в чужбина да бъдат разкрити 800 избирателни секции, като 34 държави вече са дали разрешение за провеждането на изборите на тяхна територия.

„За изборите в чужбина са отделени 8 852 000 лева. Подготовката, план-сметката и въобще цялата организация се базира на нашите прогнози за около 800 секции. Това предполага назначаването на около 4500 души като членове на секционни избиратели комисии“, заяви още Иван Кондов.

Акцентирано беше върху необходимостта от изпращане на държавни служители във всяка избирателна секция зад граница. Очаква се около 600 служители на държавната администрация да бъдат командировани от страната. Посочено беше, че досега броят на командированите в чужбина за провеждане на изборите е бил около 380-390 души.

Министерството на външните работи отправя призив към българите в чужбина за предварителна електронна регистрация при желание за упражняване на своя глас на изборите на 2 април.

„Предварителното електронно регистриране означава, че тези хора влизат автоматично в списъците и след това работата на секционните избирателни комисии е по-облекчена“, посочи още Иван Кондов.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments