Коефициент на плодовитост: “Шокиращ” глобален срив на новородените деца

0
462
Майка и новородено бебе. Следродилна депресия
Снимка: Пиксабей

Светът е зле подготвен за глобалната катастрофа при новородените деца, която изследователите определят като “шокиращо явление” в обществата, пише “BBC”Падащите равнища на плодовитост означават, че почти всяка държава може да наблюдава свиващо се население до края на века. А 23 страни, включително Испания и Япония – се очаква да намалеят наполовина откъм население до 2100 г.


Държавите също ще с драматично висок процент на застаряващото население, като тенденцията е да се раждат толкова хора, колкото навършват 80 години.

Какво се случва?

Коефициентът на плодовитост – средният брой деца, които една жена ражда – намаляваАко броят им падне под приблизително 2,1, тогава размерът на населението започва да намалява. През 1950 г. жените са имали средно 4,7 деца през живота си.

Изследователи от Института за здравни показатели и оценка на Университета във Вашингтон показаха, че глобалният коефициент на плодовитост е почти наполовина, тоест 2.4 през 2017 г. – и тяхното проучване, публикувано в Lancet, проектира той да падне под 1.7 до 2100 г. В резултат на това изследователите очакват броят на хората на планетата да достигне максимум 9,7 милиарда около 2064 г., преди да падне до 8,8 милиарда до края на века.

“Това е доста голямо нещо; по-голямата част от света преминава в естествен спад на населението”, заяви изследователят проф. Кристофър Мъри пред BBC.

“Смятам, че е невероятно трудно да мислим за това и да разпознаем колко голямо нещо е; това е изключително, ще трябва да реорганизираме обществата”, смята още той.

Защо процентите на плодовитост намаляват?

Няма нищо общо с броя на сперматозоидите или с обичайните неща, които ни идват наум при обсъждане на плодовитостта. Вместо това, този въпрос се ръководи от повечето жени, които се развиват в образованието и работата, както и по-големия достъп до контрацепция, което води до това, че жените избират да имат по-малко деца. В много отношения спадът на плодовитостта е история на успеха.

Кои страни ще бъдат най-засегнати?

Предполага се, че населението на Япония ще падне от пик на населението, наброяващо 128 милиона през 2017 г. до по-малко от 53 милиона до края на века.  Очаква се Италия да има също толкова драматичен срив на населението от 61 милиона до 28 милиона през същия период. Те са две от 23 държави, които също включват Испания, Португалия, Тайланд и Южна Корея, където се очаква населението да намалее до половината от сегашната цифра.

“Това е напълно шокиращо”, казва проф. Кристофър Мъри.

Китай, който понастоящем е най-населената нация в света, се очаква да достигне пик от 1,4 милиарда за четири години преди почти да се намали наполовина до 732 милиона до 2100 г. Индия ще заеме своето място. Очаква се Великобритания да достигне максималните 75 милиона граждани през 2063 г. и да падне до 71 милиона до 2100 година.

Това обаче ще бъде наистина глобален проблем, като 183 от 195 държави имат коефициент на плодовитост под нивото на заместване.

Защо се очертава проблем?

Може да мислите, че това е чудесно за околната среда. По-малкото население би намалило въглеродните емисии, както и обезлесяването на земеделските земи например.

“Това би било вярно, с изключение на обърнатата възрастова структура (повече възрастни хора от млади хора) и всички еднакво негативни последици от тази обърната структура”, казва проф. Мъри.

Научните изследвания:

  • Броят на децата под пет ще спадне от 681 милиона през 2017 г. на 401 милиона през 2100 година.
  • Броят на над 80-годишните ще нарасне от 141 милиона през 2017 г. до 866 милиона през 2100 година.

Проф. Мъри добавя: “Това ще създаде огромна социална промяна. Вбесява ме, защото имам осемгодишна дъщеря и се чудя какъв ще бъде светът, когато тя порасне.”

Кой плаща данък в масово остарял свят? Кой плаща за здравеопазване за възрастните хора? Кой се грижи за възрастните хора? Ще продължат ли хората да се оттеглят от работа?

“Имаме нужда от меко кацане”, аргументира се проф. Мъри.

Има ли и какви са решенията?

Държавите, включително Обединеното кралство, използваха миграцията, за да увеличат населението си и да компенсират падащите равнища на плодовитост. Това обаче спира да бъде адекватен отговор, след като населението на почти всяка държава намалява.

“Ще преминем от периода, в който отварянето или затварянето на границите е избор, към откровена конкуренция за мигрантите, тъй като няма да има достатъчно за всички”, подчерта проф. Мъри.

Някои страни са изпробвали политики като засилен отпуск по майчинство и бащинство, безплатно отглеждане на деца, финансови стимули и допълнителни права за заетост, но няма ясен отговор дали това действа. Швеция плъзна своя коефициент на плодовитост от 1,7 на 1,9, но други страни, които положиха значителни усилия за справяне с “бебешкия недостиг”, изпитват големи трудности да се справят. Сингапур все още има коефициент на плодовитост около 1,3.

Проф. Мъри казва: “Забелязвам хората да се смеят; не могат да си представят, че това може да е истина, те смятат, че жените просто ще решат да имат повече деца.

Ако не можете [да намерите решение], в крайна сметка видът изчезва, но това е въпрос на няколко века.”

Изследователите предупреждават за отмяна на напредъка в образованието на жените и достъпа до контрацепция.

Проф. Щайн Емил Фолсет заяви: “Реагирането на намаляването на населението вероятно ще се превърне в преобладаваща загриженост за политиката в много държави, но не трябва да компрометира усилията за подобряване на репродуктивното здраве на жените или напредък в правата на жените.”

Какво става в Африка?

Очаква се населението на Африка на юг от Сахара до 2100 г. да нарасне до повече от три милиарда души. И проучването казва, че Нигерия ще стане втората по големина държава в света с население от 791 милиона. Проф. Мъри казва:

“Ще имаме много повече хора от африкански произход в много повече страни, докато преминем през това.

Глобалното признаване на предизвикателствата около расизма ще бъде още по-критично, ако има голям брой хора от африкански произход в много страни.”

Защо 2,1 е прагът на плодовитостта?

Може да мислите, че броят им трябва да е 2,0 – двама родители имат две деца, така че населението остава със същия размер. Но дори и при най-доброто здравеопазване, не всички деца оцеляват до зряла възраст. Също така, вероятността да се раждат мъжки бебета е по-малка. Това означава, че стойността на замяната е 2,1 в развитите страни.

Нациите с по-висока детска смъртност също се нуждаят от по-висока степен на плодовитост.

Какво казват експертите?

Проф. Ибрахим Абубакар от Университетския колеж Лондон (UCL) обяснява: “Ако тези прогнози са дори наполовина точни, миграцията ще се превърне в необходимост за всички нации, а не възможност.”

И добавя: “За да бъдем успешни, се нуждаем от фундаментално преосмисляне на глобалната политика.

Разпределението на населението в трудоспособна възраст ще бъде от решаващо значение за това дали човечеството процъфтява или линее.”

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments