Изследователи от университета в Копенхаген са открили, че ефектът от упражненията се различава в зависимост от това в кой период от деня се правят, пише „Медикал Експрес“.
Опити с мишки показват, че упражненията сутрин водят до повишаване на метаболитния отговор в мускулите, докато тези по-късно през деня увеличават разхода на енергия за продължителен период от време.
„Изглежда има доста значителни разлики между ефекта на упражнението, извършено сутрин и вечер. Утринното стартира генни програми в мускулните клетки, което ги прави по-ефективни и по-способни, а вечерно увеличава разхода на енергия за цялото тяло за продължителен период от време“, коментирал един от изследователите.
Не е задължително сутрешните тренировки и упражнения да са по-полезни и ефективни от вечерните.
Сутрешните увеличават способността на мускулните клетки да разграждат захарта и мазнините. Този ефект е търсен по отношение на хора с тежко наднормено тегло и диабет тип 2.
От друга страна упражненията вечер увеличават разходите за енергия в часовете след тренировка. Следователно, изследователите не могат непременно да заключат, че упражненията сутрин са по-добри от упражненията вечер.
На този етап специалистите могат да направят само извода, че ефектите се различават и със сигурност трябва да свършат повече работа, за да определят потенциалните механизми за благоприятните ефекти от тренировките.
Експертите са нетърпеливи да разширят проучванията върху хора, за да определят дали упражнението може да се използва като стратегия за лечение на хора с метаболитни заболявания.