
На 7 юни 2025 г. православните християни в България ще отбележат Черешова задушница – втората голяма задушница за годината, която по традиция се пада в съботата преди големия празник Петдесетница. Това е денят, в който вярващите се събират, за да почетат паметта на своите починали близки с молитва, милосърдие и спомени.
Какво представлява Черешовата задушница?
Задушниците са специални дни в календара на Българската православна църква, в които се отправят молитви за „всички от века починали православни християни“. Черешовата задушница носи името си от плодовете, които традиционно зреят по това време – черешите – и често присъстват на поменалната трапеза.
На 7 юни храмовете в цялата страна ще отслужат Задушнична литургия и обща панихида, като хиляди хора ще се отправят към гробищните паркове, за да почистят гробовете, запалят свещ, оставят храна и цветя и да се помолят за покой на душите.
Обичаи и символика
Обредността на Черешовата задушница е дълбоко свързана с представите за преходността на живота и за надеждата в задгробния свят. Освен череши, на гробовете и в църквата се носят варено жито (символ на Възкресението), хляб, вино и други храни, които се раздават за „Бог да прости“.
Не е задължително да се приготвя разточителна трапеза. Важна е съпричастността, споменът и желанието да се направи добро в името на починалите. В много краища на страната се пази и обичаят да се оставят свещи, запалени в пръст, както и вода – като символ на утеха за душата.
Ден за равносметка и човечност
В свят, в който рутината често засенчва духовното, Черешовата задушница напомня за силата на връзката между поколенията и за това, че паметта не умира, когато се предава с обич. Това е ден, който ни кара да се замислим – не само за онези, които вече не са сред нас, но и за мястото на състраданието и вярата в живота ни днес.
За още новини вижте ТУК
Присъединете се към нашия Телеграм