„От Министерство на здравеопазването са ни обещали до понеделник тестовете да бъдат в базата край София. Ако тестовете бъдат доставени до понеделник, от сряда децата от I до IV клас ще започнат присъствено обучение. За тях създаваме организация. Останалите ученици участ в електронна среда. Ако тръгнем успешно с I до IV клас, ще вкараме следващите: от V до VII и XII клас в училище. Очаквам до една седмица след това да можем и тях да вкараме в клас. Това зависи и от обществени поръчки.“
Това коментира просветният министър акад. Николай Денков в интервю за „NOVA“. По думите му в началото на деня на всеки понеделник и четвъртък класният ръководител заедно с двама помощници /непедагогически персонал или родители/ трябва да правят тестовете.
„Проблемът с тестовете, които са избрани, е, че те не са толкова лесни, така че децата сами да ги направят. Това е компромисът, който трябваше да бъде направен, за да не влиза нищо в устата на децата. Тези тестове са по-добре издържани от медицинска гледна точка. Всички, които влизат в училище, трябва да са си направили тест два пъти седмично, или да имат ваксина, или документ“, добави министърът.
Целта е да бъде осигурена безопасността в училище, мотивира се акад. Денков. По думите му има вероятност домашните тестове да бъдат манипулирани и заради това крайното решение идва от Здравното министерство.
„Ако някъде има позитивен тест, тръгваме по надлежния ред. От 15 септември до 15 октомври се увеличиха 5 пъти децата, които се заразяват. Бяхме тръгнали по един много стръмна крива нагоре, която сега сме пречупили. Преди две седмици имахме по над 500 заразени деца на ден, които се заразяваха, тази седмица сме на 350, следващата вероятно ще сме под 300. Създаваме нова среда, в която връщаме децата. Сега вкарваме мерките, с които има готовност да вкараме всички деца в училище.“
Предвижда се децата да плюят в един контейнер, обясни министърът. Той увери, че реактивите са напълно безопасни, а резултатите – надеждни.
В някои случаи ще има хибридно обучение, коментира министър Денков, но допълни, че на много места тази възможност я няма – там учителите ще могат да се чуят с децата и да им изпращат материали.
„Родителите, които решат да си задържат децата вкъщи, трябва да се включат много по-активно. Не можем да искаме учителите да правят и онлайн обучение, и присъствено. Детето се отделя, ако е положително. След това се прави тест, който се регистрира в РЗИ, и тогава трябва да се карантинира паралелката“, заяви министърът.