14,7% от подрастващите в България са употребявали някога в живота си някакво наркотично вещество. Това показват данни на Националната пациентска организация /НПО/, получени от анализ на доклади за употребата на наркотици у нас.
Най-голям дял от тях са употребявали марихуана /11,9%/, амфетамини /5,5%/, кокаин /4,9%/, хашиш /4,8%/, екстази /3,9%/, метамфетамини /3,4%/, халюциногени /2,0%/. Употреба на комбинация на две и повече наркотични вещества е характерна за 2,6% от анкетираните. Най-ранна средна възраст на първа употреба сред българските ученици е 14 години и се наблюдава по отношение на употреба на инхаланти – райски газ, ацетон и лепила.
15-годишните ученици започват с канабис, синтетични канабиноиди и халюциногени. Първата употреба на стимуланти – кокаин, амфетамини, метамфетамини и екстази, се употребява средно на 16 години.
2,8% от тийнейджърите са пробвали „дизайнерски” наркотици. Учениците употребяват нови наркотици под формата на растителна смес за пушене, като най-често се снабдяват с тях от дилър, приятел или съученик.
Според 11,2% от учениците в България редовното пушене на канабис не представлява риск за здравето. 16,9% смятат, че няма риск за здравето и когато пушат редовно наргиле. 3,4% от учениците определят редовната употреба на кокаин като нерискова. Всеки четвърти ученик одобрява пушенето на канабис, като при 4,7% това се отнася независимо от количеството.
Въпреки отчитаното всеобщо намаляване на употребата на опиати в Европа, в България те остават водеща причина за търсенето на лечение, която се отнася към 72,6% от всички търсещи лечение във връзка с употребата на наркотици, при средна стойност 25,7% за ЕС.
Висок е процентът у нас на хората, употребяващи опиати инжекционно – близо 64% при 30,8% средно за Европейския съюз.