Кои 6 области у нас ще имат достъп до евросредства за ремонт и модернизация на ВиК системите?

0
668
Евро, пари
Евро. Снимка: Pixabay

На финален етап се намира изготвянето на регионалните прединвестиционни проучвания /РПИП/ за областите София, Плевен, Търговище, Габрово, Хасково и Велико Търново, стана ясно на работна среща в столицата. По време на събитието бяха представени постигнатите резултати. Стратегическите документи са разработени по проекта на Министерството на регионалното развитие и благоустройството /МРРБ/ – „Подпомагане на регионалното инвестиционно планиране на отрасъл ВиК – етап 2“. Финансирането за него идва от Оперативна програма „Околна среда 2014-2020 г“.

Чрез тях са определени обектите в агломерациите с над 10 000 еквивалент жители, които ще се ремонтират с пари от Европейския съюз /ЕС/, за да се постигне съответствие с евродирективите и националното законодателство в областта на питейните и отпадъчните води, както и да се намалят загубите на питейна вода. Проучванията дават пълната картина за състоянието на мрежите и нужните инвестиции във всички населени места с население над 50 души.

Агломерациите с над 10 000 души в област Велико Търново, в които ще се инвестират средства по ПОС 2021-2027 г., са Велико Търново, Горна Оряховица в комбинация Лясковец и Свищов. В област Габрово са включени агломерациите Габрово и Севлиево. От област Плевен-Кнежа и Плевен.

Регионалното прединвестиционно проучване на София област предвижда достъп до пари от програмата да имат агломерациите Самоков, Ботевград, Ихтиман, Елин Пелин и Костинброд. Търговище и Попово са единствените с необходимото население за инвестиции в област Търговище.

Хасково, Димитровград, Харманли и Свиленград са агломерациите, включени от област Хасково.

Проектите са от изключителна важност за ВиК дружествата, защото те ще са бенефициенти на оперативната програма. Като такива ще провеждат тръжните процедури за проектиране, строителство, а някъде и за инженеринг и съответно ще са възложители по Закона за обществените поръчки.

Инвестициите ще бъдат фокусирани върху ремонт и модернизиране на съществуващи станции за питейни и отпадъчни води, изграждането на нови, както и ремонт и строителство на довеждащи водопроводи и канализационни колектори, вътрешни водопроводни и канализационни мрежи, информационни системи за наблюдение и контрол в реално време, както и ГИС системи.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments