Кои са Христо Ковачки и Кирил Домусчиев? Как са изградили империите си? (Първа част)

7
30784
Христо Ковачки и Кирил Домусчиев
Христо Ковачки и Кирил Домусчиев. Снимка: Facebook

Кирил Домусчиев и Христо Ковачки се нареждат на челните места във всички класации за най-богатите българи. Кои обаче са те, как са придобили парите си и какво е общото между тях – това ще се опитаме да разкрием в рамките на няколко статии.

Христо Ковачки е роден на 17 декември 1962 година в Самоков. Той е получил висшето си образование в престижния Ленинградски институт за точна механика и оптика /ЛИТМО/ в Русия. Впоследствие е придобил научните степени – доктор на техническите науки и професор. Той е семеен и владее няколко езика.

Кирил Домусчиев пък е роден на 18 април 1969 г. в София. Магистърската си степен получава в Техническия университет в София. Бизнесменът е семеен и също знае няколко езика.

Христо Ковачки
Христо Ковачки. Снимка: Facebook

Христо Ковачки и империята му

Христо Ковачки стартира бизнеса си с търговия, като според медийни публикации през 2000 година притежава няколко базара, супермаркети и малки фирми за производство и пакетиране на храни и месни продукти. Първите си стъпки в енергетиката прави през същата година с купуването на ВЕЦ каскадата „Искър“. Сделката излиза 1.94 млн. долара, а купувач е фирмата му „Ел Ем Импекс“ ЕООД.  Две години по-късно той печели и конкурса за приватизация на мини „Чукурово“. В своя статия „E-vestnik“ изтъкват, че бизнесменът е купувал ТЕЦ-ове и топлофикации с лекота, като е наддавал с необичайно високи суми. По този повод участници в процедурите коментирали:

„Никой не може да се надцаква с мръсните пари на Ковачки. В един момент изчезва всякаква икономическа логика човек да наддава.“

Самият Ковачки твърди, че парите му са в резултат на банкови кредити. В медийното пространство се твърди, че има заеми за стотици милиони лева към Първа инвестиционна банка /ПИБ/, които не изплаща редовно. В свой доклад „Greenpeace“ припомням, че Уикилийкс описва ПИБ като „мътна“, а капиталите били „със съмнителен произход“. С единия крак ПИБ била в „тъмния криминален свят“, твърдят поверителните документи. Според Посолството на САЩ към 2006 г. банката е отпуснала на Ковачки 130 млн. долара. Така погледнато „Империята на Ковачки“ може да се окаже и „Империята на ПИБ“, като бизнесменът да е само неин управител.

Все пак през 2009 година във вътрешен документ Посолството на САЩ в България е отбелязано:

„Източникът на богатството на Ковачки остава мистерия.“

Според информаторите на Посолството, капиталите на бизнесмена може да имат няколко първоизточника:

  • Бил е близък с Константин Димитров-Самоковеца. След убийството на Самоковеца в Амстердам през 2003 г., Ковачки се разпорежда с неговото имущество и го инвестира в енергетиката;
  • Зад Ковачки стои руската организирана престъпност;
  • Част е от „обръча от фирми“ на ДПС и Ахмед Доган;

След като се превръща в най-големия частен инвеститор в родната енергетика, Ковачки започва да купува големи компании в Сърбия. Според информация в сръбските медии, той е приватизирал, източил и фалирал 15 местни компании. В доклад на „Greenpeace“ се твърди, че в Сърбия го е отвела близостта му с мафиота Сретен Йосич, който е свързан с трафик на оръжия и наркотици. Български вестници пък твърдят, че двамата са били в конфликт, който се е изострил и Йосич е поръчал да убият Христо Ковачки.

Броят на въглищните мини, топлофикационните дружества и ТЕЦ, които Ковачки е приватизирал между 2003 и 2008 г. е поне 16, според данни на „Greenpeace“. 14 от тях са съпричастни с ПИБ.

Справка показва, че името на Ковачки е обвързано с 41 фирми.

Кирил Домусчиев
Кирил Домусчиев. Снимка: Facebook

Кирил Домусчиев и империята му

През 1990 година, когато Кирил Домусчиев е едва на 21 години и още е студент, привлича брат си Георги и двамата започват да продават дрехи и обувки. 6 години по-късно фирмата им се е увеличила до 2000 работници във фабрики в България и Италия. Няма информация как са финансирали старта си.

През 1997 година България потъва едновременно във валутна и банкова криза, в резултат на която има хиперинфлация. Това разклаща бизнеса на братята. През същата година правителството започва да продава на търг държавни активи и те усещат златната възможност. Двамата решават да осребрят бизнеса с обувки, обединяват печалбите си с неразкрити инвеститори и сформират инвестиционния фонд „Напредък“, който придобива около 15 новоприватизирани компании, включително производителя на мотокари „Балкан“.

Не е известна самоличността на останалите основатели на „Напредък“, но братята започват да инвестират, като без тях през 2000 г. основават „Advance Properties“. През същата година купуват 54% от ветеринарната фирма с частично държавно участие „Биовет“ за 10.6 млн. долара, пише престижното издание „Форбс“ в своя статия. През 2005 г. я преименуват на „Хювефарма“, а малко по-късно придобиват останалата част от фирмата за около 9 млн. долара.

Корабоплаването, който е сектор доминиран от държавата, също се оказва интересен за Домусчиеви. През 2008 г. те придобиват 21% от държавната компания за морски превози „Навибулгар“, създадена през 1892 г. През 2012 г. и 2013 г. братята придобиват дългосрочна концесия върху два пристанищни терминала в българското пристанище Бургас на черноморското крайбрежие. Те инвестират 170 млн. долара в модернизацията им, а през 2019 г. удължават концесията до 2065 г. През 2022 г. политикът Димитър Найденов алармира пред Искра.бг за опасни товари на пристанището, стопанисвано от Домусчиев

През 2010 г. Кирил Домусчиев и брат му инвестират във футболния отбор „Лудогорец“- Разград. От „FrogNews“ разкриват любопитния факт, че докато Владислав Горанов е финансов министър, е отпуснал милиони от хазната за довършване на частен стадион на Домусчиев в Разград. Същевременно става ясно и че Горанов живее в луксозния комплекс „Есте Хоум енд Спа“, собственост на Домусчиеви.

Една от най-спорните според „Форбс“ сделки на Кирил Домусчиев е свързана с медийната мрежа „Нова Броудкастинг Груп“. Според доклад за свободата на медиите в България, публикуван през юли 2021 г. и изготвен от Центъра за медиен плурализъм и свобода на медиите на Европейския съюз, са били уволнени над 60 журналисти и служители на „Нова“, докато компанията е била тяхна собственост, с мотив за съкращаване на разходи, а на мястото им са били сложени по-благоразположени към правителството на тогавашния премиер Бойко Борисов репортери от новинарския канал „Канал 3“, купен от Домусчиеви през октомври 2020 г. от олигарха и бивш депутат Делян Пеевски срещу неразкрита сума. През януари 2021 г. братята продават „Нова Броудкастинг Груп“ заради създалото се политическо напрежение.

Кирил Домусчиев е и председател на Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България /КРИБ/. Името му е свързано с общо 68 фирми.

Във втората част от поредицата ще можете да се запознаете какви са приликите между двамата.

Очаквайте продължение!

Абониране
Известие от
guest

7 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments
Георгиев
Георгиев
1 година по-рано

Започнете историята на двамата братя от 1990 г. Разкажете за далаверита и унищожаване на десетки кораби от техния баща . От офиса в Лондон и машинациите , баща им заграбва милиони .Има и финансова ревизия направена от Министерството на финансиите , която потъва в нечие чекмедже !

Валентин Ангелов
Валентин Ангелов
1 година по-рано

Такива номенклатурни утрепки , трябва да се избиват вече.

Незавиждащ
Незавиждащ
1 година по-рано

Завист,завист,завист българска!На кой едър капиталист САЩ създал индустриални империи парите са чисти?Айде сега,кадърни са и могат,а не само да хленчат Браво на тях!

НикоКолев
НикоКолев
1 година по-рано

Браво и на теб

Чужденец
Чужденец
1 година по-рано

Двама аидуци които ги зове белене и народната льобов няма нищо вечно на тоя свят да знаят и цялото им наследство ще съжалява заради тях

Ковач домусчия
Ковач домусчия
1 година по-рано

МАФИОТИ,(братя домусчиеви) СА РОЖБА НА бойчето ОТ СИК. ГРАБЯТ БЪЛГАРИТЕ, ПО ВСЕВЪЗМОЖЕН НАЧИН.
СОБСТВЕНИЦИ И НА – ДИЕМА СПОРТ.
ОТ 4 ЛВ.МЕСЕЧНО – ВЕЧЕ ПРОДАВАТ, АБОНАМЕНТА НА БЪЛГАРИТЕ ЗА 13 ЛВ.
И ПИЯТ УИСКИ ЗА 30 000 $.

Възраждане
Възраждане
1 година по-рано

В затвора!