Кирил Домусчиев и Христо Ковачки се нареждат на челните места във всички класации за най-богатите българи. Кои обаче са те, как са придобили парите си и какво е общото между тях – това ще се опитаме да разкрием в рамките на няколко статии.
Христо Ковачки е роден на 17 декември 1962 година в Самоков. Той е получил висшето си образование в престижния Ленинградски институт за точна механика и оптика /ЛИТМО/ в Русия. Впоследствие е придобил научните степени – доктор на техническите науки и професор. Той е семеен и владее няколко езика.
Кирил Домусчиев пък е роден на 18 април 1969 г. в София. Магистърската си степен получава в Техническия университет в София. Бизнесменът е семеен и също знае няколко езика.
Христо Ковачки и империята му
Христо Ковачки стартира бизнеса си с търговия, като според медийни публикации през 2000 година притежава няколко базара, супермаркети и малки фирми за производство и пакетиране на храни и месни продукти. Първите си стъпки в енергетиката прави през същата година с купуването на ВЕЦ каскадата „Искър“. Сделката излиза 1.94 млн. долара, а купувач е фирмата му „Ел Ем Импекс“ ЕООД. Две години по-късно той печели и конкурса за приватизация на мини „Чукурово“. В своя статия „E-vestnik“ изтъкват, че бизнесменът е купувал ТЕЦ-ове и топлофикации с лекота, като е наддавал с необичайно високи суми. По този повод участници в процедурите коментирали:
„Никой не може да се надцаква с мръсните пари на Ковачки. В един момент изчезва всякаква икономическа логика човек да наддава.“
Самият Ковачки твърди, че парите му са в резултат на банкови кредити. В медийното пространство се твърди, че има заеми за стотици милиони лева към Първа инвестиционна банка /ПИБ/, които не изплаща редовно. В свой доклад „Greenpeace“ припомням, че Уикилийкс описва ПИБ като „мътна“, а капиталите били „със съмнителен произход“. С единия крак ПИБ била в „тъмния криминален свят“, твърдят поверителните документи. Според Посолството на САЩ към 2006 г. банката е отпуснала на Ковачки 130 млн. долара. Така погледнато „Империята на Ковачки“ може да се окаже и „Империята на ПИБ“, като бизнесменът да е само неин управител.
Все пак през 2009 година във вътрешен документ Посолството на САЩ в България е отбелязано:
„Източникът на богатството на Ковачки остава мистерия.“
Според информаторите на Посолството, капиталите на бизнесмена може да имат няколко първоизточника:
- Бил е близък с Константин Димитров-Самоковеца. След убийството на Самоковеца в Амстердам през 2003 г., Ковачки се разпорежда с неговото имущество и го инвестира в енергетиката;
- Зад Ковачки стои руската организирана престъпност;
- Част е от „обръча от фирми“ на ДПС и Ахмед Доган;
След като се превръща в най-големия частен инвеститор в родната енергетика, Ковачки започва да купува големи компании в Сърбия. Според информация в сръбските медии, той е приватизирал, източил и фалирал 15 местни компании. В доклад на „Greenpeace“ се твърди, че в Сърбия го е отвела близостта му с мафиота Сретен Йосич, който е свързан с трафик на оръжия и наркотици. Български вестници пък твърдят, че двамата са били в конфликт, който се е изострил и Йосич е поръчал да убият Христо Ковачки.
Броят на въглищните мини, топлофикационните дружества и ТЕЦ, които Ковачки е приватизирал между 2003 и 2008 г. е поне 16, според данни на „Greenpeace“. 14 от тях са съпричастни с ПИБ.
Справка показва, че името на Ковачки е обвързано с 41 фирми.
Кирил Домусчиев и империята му
През 1990 година, когато Кирил Домусчиев е едва на 21 години и още е студент, привлича брат си Георги и двамата започват да продават дрехи и обувки. 6 години по-късно фирмата им се е увеличила до 2000 работници във фабрики в България и Италия. Няма информация как са финансирали старта си.
През 1997 година България потъва едновременно във валутна и банкова криза, в резултат на която има хиперинфлация. Това разклаща бизнеса на братята. През същата година правителството започва да продава на търг държавни активи и те усещат златната възможност. Двамата решават да осребрят бизнеса с обувки, обединяват печалбите си с неразкрити инвеститори и сформират инвестиционния фонд „Напредък“, който придобива около 15 новоприватизирани компании, включително производителя на мотокари „Балкан“.
Не е известна самоличността на останалите основатели на „Напредък“, но братята започват да инвестират, като без тях през 2000 г. основават „Advance Properties“. През същата година купуват 54% от ветеринарната фирма с частично държавно участие „Биовет“ за 10.6 млн. долара, пише престижното издание „Форбс“ в своя статия. През 2005 г. я преименуват на „Хювефарма“, а малко по-късно придобиват останалата част от фирмата за около 9 млн. долара.
Корабоплаването, който е сектор доминиран от държавата, също се оказва интересен за Домусчиеви. През 2008 г. те придобиват 21% от държавната компания за морски превози „Навибулгар“, създадена през 1892 г. През 2012 г. и 2013 г. братята придобиват дългосрочна концесия върху два пристанищни терминала в българското пристанище Бургас на черноморското крайбрежие. Те инвестират 170 млн. долара в модернизацията им, а през 2019 г. удължават концесията до 2065 г. През 2022 г. политикът Димитър Найденов алармира пред Искра.бг за опасни товари на пристанището, стопанисвано от Домусчиев.
През 2010 г. Кирил Домусчиев и брат му инвестират във футболния отбор „Лудогорец“- Разград. От „FrogNews“ разкриват любопитния факт, че докато Владислав Горанов е финансов министър, е отпуснал милиони от хазната за довършване на частен стадион на Домусчиев в Разград. Същевременно става ясно и че Горанов живее в луксозния комплекс „Есте Хоум енд Спа“, собственост на Домусчиеви.
Една от най-спорните според „Форбс“ сделки на Кирил Домусчиев е свързана с медийната мрежа „Нова Броудкастинг Груп“. Според доклад за свободата на медиите в България, публикуван през юли 2021 г. и изготвен от Центъра за медиен плурализъм и свобода на медиите на Европейския съюз, са били уволнени над 60 журналисти и служители на „Нова“, докато компанията е била тяхна собственост, с мотив за съкращаване на разходи, а на мястото им са били сложени по-благоразположени към правителството на тогавашния премиер Бойко Борисов репортери от новинарския канал „Канал 3“, купен от Домусчиеви през октомври 2020 г. от олигарха и бивш депутат Делян Пеевски срещу неразкрита сума. През януари 2021 г. братята продават „Нова Броудкастинг Груп“ заради създалото се политическо напрежение.
Кирил Домусчиев е и председател на Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България /КРИБ/. Името му е свързано с общо 68 фирми.
Във втората част от поредицата ще можете да се запознаете какви са приликите между двамата.
Очаквайте продължение!
Започнете историята на двамата братя от 1990 г. Разкажете за далаверита и унищожаване на десетки кораби от техния баща . От офиса в Лондон и машинациите , баща им заграбва милиони .Има и финансова ревизия направена от Министерството на финансиите , която потъва в нечие чекмедже !
Такива номенклатурни утрепки , трябва да се избиват вече.
Завист,завист,завист българска!На кой едър капиталист САЩ създал индустриални империи парите са чисти?Айде сега,кадърни са и могат,а не само да хленчат Браво на тях!
Браво и на теб
Двама аидуци които ги зове белене и народната льобов няма нищо вечно на тоя свят да знаят и цялото им наследство ще съжалява заради тях
МАФИОТИ,(братя домусчиеви) СА РОЖБА НА бойчето ОТ СИК. ГРАБЯТ БЪЛГАРИТЕ, ПО ВСЕВЪЗМОЖЕН НАЧИН.
СОБСТВЕНИЦИ И НА – ДИЕМА СПОРТ.
ОТ 4 ЛВ.МЕСЕЧНО – ВЕЧЕ ПРОДАВАТ, АБОНАМЕНТА НА БЪЛГАРИТЕ ЗА 13 ЛВ.
И ПИЯТ УИСКИ ЗА 30 000 $.
В затвора!