Кои са най-добрите приятели на Русия в Европейския парламент?

0
139
Европейски парламент
Европейски парламент. Снимка: Pixabay

Предвид предстоящите избори за Европейски парламент /ЕП/, екип на “Politico” разгледа данните за членовете му, за да установи кои евродепутати са били най-близките съюзници на Кремъл в Европейския парламент. Анализът показва, че критичните към Москва парламентарни резолюции обикновено са били подкрепяни от голямо мнозинство от евродепутатите по наболели теми като струпването на голям брой военни сили по границата с Украйна и отравянето на опозиционния политик Алексей Навални. Малка група политици обаче твърдо са се противопоставяли на антируските текстове, гласувайки „въздържал се“ или пропускайки да присъстват на гласуванията.

“Politico” внимателно проучи данните, касаещи гласуванията на законодателите по 16 резолюции от 2020 г. насам, и състави списък на 30-те законодатели, които най-често са отказвали да подкрепят антируската реторика. 2/3 от изброените евродепутати са се кандидатирали за преизбиране тази седмица. По-голямата част от тях са евродепутати с крайнолеви или крайнодесни възгледи, а останалите подкрепят умерения политически подход.

Най-приятелски настроените към Русия депутати в Европейския парламент

Евродепутатите са гласували за 16 резолюции в периода 2020-2024 г., чиито текстове са били особено критични към Русия. Една от политическите фигури, която е спрягана за близка с Русия, е Татяна Жданока, която е обвинена в шпионаж в полза на Русия. Латвийската евродепутатка, която не се кандидатира за преизбиране, отхвърли категорично обвинението, като се защити с думите: „Да, аз съм агент, агент за мир!“. Парламентът обяви, че е провел собствено задълбочено разследване и е установил, че тя е нарушила кодекса за поведение на членовете на ЕП, в резултат на което ѝ е била наложена глоба в размер на 1750 евро.

Максимилиан Крах, противоречивият водещ кандидат на крайнодясната партия „Алтернатива за Германия“, който прекрати кампанията си и се отказа от лидерската си роля в партията си след поредица от скандали, също не е подкрепил нито един от текстовете, критикуващи Русия. Другите депутати от въпросната партия до голяма степен също са подкрепили неговата позиция.

Марсел де Грааф, нидерландски политик, чийто асистент е обект на разследване за руска пропаганда, е гласувал с „не“ при всеки вот срещу Русия, на който е присъствал.

Ирландските депутати с леви възгледи Клеър Дейли и Мик Уолъс, които са изправени пред трудна битка за преизбиране, са гласували против резолюция на Европейския парламент, призоваваща за създаването на трибунал, който да преследва и накаже управляващите на Русия за престъпната агресия срещу Украйна. Разследване на „Irish Times“ от 2022 г. разкри, че евродепутатите са били отразявани често от контролираните от държавата медии в Русия, Китай и други страни, като до голяма степен са били представяни като поддръжници на политиките на тези правителства.

Данните, разглеждащи подкрепата на резолюциите срещу Русия, разкриват и дълбоки разделения в рамките на парламентарните групи.

В групата „Идентичност и демокрация“ /ИД/ депутатите от „Алтернатива за Германия“ са се въздържали или са се противопоставили на повечето текстове, докато депутатите от френската партия „Национално обединение“ са подкрепили само една четвърт от тях. Законодателите от италианската партия „Лига“ до голяма степен са подкрепили антируските текстове, а датчанинът Андерс Вистисен, който представляваше групата на ИД в предизборните дебати, обяви, че вотът на депутатите от страната му е бил съставен единствено от „въздържали се“ и гласове „за“.

Дядо Стоян, събрал тонове отпадъци в Бургас: Съседите първо ми се присмиваха, но после започнаха да ми помагат

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments