В нов доклад на ООН се посочва, че Колумбия е увеличила с 43% отглеждането на растението кока – основната съставка на незаконния наркотик кокаин. Данните сочат, че миналата година площта, на която се отглежда кока, се е увеличила до 204 000 хектара, като Колумбия вече е най-големият производител на кокаин в света. Това е най-високата статистика, откакто Службата на ООН по наркотиците и престъпността е започнала да събира такива данни през 2001 г.
Колумбийският президент Густаво Петро определи войната срещу наркотиците като провал. Вместо да се бори агресивно срещу разпространението им обаче новоизбраният ляв лидер има намерение да регулира индустрията и да разшири програмите за заместване на незаконните култури, които се използват за производство на дрога, съобщи кореспондентката на “BBC” в Южна Америка Кати Уотсън.
По-голямата част от кокаина в Колумбия се изпраща към Европа и САЩ, които понастоящем са най-големите потребители на този наркотик в света. Според кореспондентката на “BBC” на от години насам властите на Колумбия се опитват да принудят фермерите да се откажат от отглеждането на растението кока, но обещанията им за предоставяне на щедри стимули и субсидии за компенсация все още не са изпълнени.
В доклада на ООН се посочва, че най-много кока се отглежда в департамента Северен Сантандер, разположен в североизточната част на Колумбия и в два департамента в югозападната част на страната, които се намират на границата с Еквадор – Нариньо и Путумайо. В община Тибу в Северен Сантандер, която се намира на границата с Венецуела, се отглежда най-много кока в сравнение с всички общини в Колумбия, като общата площ е 22 000 хектара. Според данните културата процъфтява най-вече в регионите в близост до националните граници или тези с лесен достъп до морето. В тези региони незаконните въоръжени банди, трафикантите на наркотици и производителите работят съвместно.
Заплаха за биоразнообразието
Според Службата на ООН по наркотиците и престъпността отглеждането на кока продължава да застрашава биоразнообразието в Колумбия, като същевременно допринася за обезлесяването. Около половината от кокаиновите плантации се намират в специални зони за управление на земята, включително горски резервати. Преди години е страната е било осъществявано регулярно пръскане от въздуха с препарати с цел унищожаване на част от растенията, но тази практика е преустановена през 2015 г., след като съдът постановява, че използваният хербицид – глифозат може да причини рак на местните жители и да замърси силно земята.
Предшественикът на настоящия президент, Иван Дуке силно подкрепяше борбата на САЩ срещу наркотиците. През 2020 г. бившият президент Доналд Тръмп призова Колумбия да възобнови въздушното пръскане, а по-рано този месец държавният секретар на САЩ Антъни Блинкен се срещна с президента Густаво Петро в Колумбия и заяви, че двамата споделят „общи позиции“ относно проблема, свързан с разпространението на кокаин. Тогава той коментира:
„Ние твърдо подкрепяме цялостния подход, който администрацията на Петро прилага както по отношение на правоприлагането, така и по отношение на всеобхватните мерки спрямо проблема. Мисля, че до голяма степен сме в синхрон.„