Колаген добавки: Тайната на перфектната кожа, или маркетингова сензация?

Колагеновите добавки може да направят кожата ви по-еластична – но доказателствата са слаби

0
27
Колаген
Колаген

Колагеновите добавки може да направят кожата ви по-еластична – но доказателствата са слаби. Колагенът е много популяризиран. Този протеин, който е важен за структурата на кожата и ставите, е представен като чудодейно средство за всичко – от бръчки до лош сън.

Производството на колаген, най-богатият протеин в тялото, естествено намалява с възрастта – независимо дали защитавате кожата си от слънцето или не. За да компенсират това, колагеновите добавки станаха процъфтяващ бизнес. Един от ентусиастите е Брайън Джонсън, технологичният предприемач, който е станал едноманитен експеримент за това как да удължи живота си, и казва, че приема 25 г (0,9 унции) колагенови пептиди всеки ден.

Но колагенът не винаги е добре разбиран. Докато има някои доказателства, че добавките с тази молекула имат здравословни ползи, изследванията са ограничени. Основният риск от приема му като добавка може да бъде загуба на пари – има малко известни странични ефекти – но дали научните доказателства са в крак с маркетинговите твърдения?

Защо колагенът е объркващ.

Да започнем с основите, „колагенът се намира само в животинска съединителна тъкан“, отбелязва Андреа Соарес, регистриран диетолог в Джорджия, САЩ, която е част от мрежата Top Nutrition Coaching, компания, която помага за свързването на хора с диетолози в тяхната област.

Колагеновите продукти идват от различни животни: крави, прасета, пилета и риби. Желатинът, който се използва за направата на бонбони, желета и капсули за фармацевтични продукти, е форма на колаген. „Някои растителни добавки твърдят, че са „вегански колаген“, но всъщност съдържат съставки, които стимулират производството на колаген, като витамин С, аминокиселини и минерали, които помагат на тялото ви да произведе собствен колаген“, казва Соарес. „Ако сте веган, може да искате да похарчите парите си за добре балансирана диета, а не за растителни добавки „колаген“, които всъщност не съдържат колаген.

Различните типове колаген изглежда работят по различен начин. Хидролизираният колаген (колаген хидролизат) е колаген, който е разглобен на кратки вериги от аминокиселини, известни като пептиди. Те се разграждат допълнително, докато преминават през храносмилателната система. От друга страна, ненатурализиран (суров) тип II колаген е компонент на хрущяла около ставите. Теоретично може да помогне за възстановяване на колагена около ставите, казва Дейвид Хънтър, клиничен изследовател по рехуматология в Университета в Сидни, който се фокусира върху остеоартрит. Тип II колаген също се разгражда на аминокиселини в стомаха, въпреки че хидролизираният колаген обикновено се усвоява по-добре от тялото.

В допълнение към широкото разнообразие от източници и типове колаген, веществото се пакетира в много различни форми – от барове до напитки. В сравнение с праховете и течностите, „таблетките и дъвките често съдържат по-малко колаген на порция и може да съдържат добавени захари или пълнители“, казва Соарес. И докато консумацията на храни, богати на протеини и витамин С, обикновено помага на нашето тяло да произведе колаген, количеството на колагена в храни като костен бульон варира. Тя съветва тези, които приемат колаген като добавка, да избират прах или течност с поне 5-10 г (0,2-0,4 унции) колаген на доза.

Общо взето, много маркетингови твърдения за орални колагенови продукти не издържат на проверка. В Европейския съюз „няма здравословни твърдения за колагенови добавки, които да са получили зелена светлина“, обяснява Ленг Хенг, старши научен сътрудник по човешко хранене в Европейската агенция по безопасност на храните (EFSA).

EFSA е агенцията на ЕС, която оценява рисковете, свързани с новите храни. Когато разгледаха колагена, те заключиха, че здравословните твърдения за него досега не са подкрепени от достатъчно качествени доказателства. Те били „недостатъчно дефинирани, без подкрепящи човешки проучвания или се опирали на доказателства от животински и лабораторни изследвания, които не могат да предскажат ефекти върху хората“, казва Хенг. Тя отбелязва, че твърдения като идеята, че колагенът помага за поддържане на еластичността на кожата или че подобрява функционирането на ставите, все още не са демонстрирани достатъчно от научни изследвания.

Потенциалната индустриална пристрастност е ключов проблем за определяне на строгостта, казва Хънтър. Много от изследванията върху колаген се финансират от компании за добавки или са написани от служители на тези компании. Конфликтите на интереси трябва да бъдат декларирани в академични статии, но това невинаги се случва. Например, в една публикувана статия пет от седемте автори са посочили връзка с компании за добавки, въпреки че няма допълнителна информация в секцията за конфликти на интереси. /В отговор на запитване на BBC, издателят на тази статия, Elsevier, заяви, че тя вече се разследва/.

Реалността за много от тези изследвания е, че е трудно да се намерят такива, които са напълно независими от индустрията“, казва Хънтър.

Изследователите понякога рекламират слабо качество на изследванията и може да препоръчват по-високи дози добавки, отколкото се препоръчва от здравните органи. Дори систематичните прегледи и мета-анализите – големи прегледи на доказателствата, които събират резултатите от многобройни изследвания – могат да бъдат компрометирани от качеството на основните изследвания. Хънтър и неговите съавтори оценяват риска от пристрастност в такива изследвания, включително индустриално участие. Но той казва, че е трудно да се вземе предвид напълно пристрастността, когато просто няма достатъчно независими изследвания, какъвто е случаят с колагена.

Докато индивидуалните здравни рискове от колагенови добавки изглеждат ниски, има някои по-големи потенциални последици от растящия апетит към колаген. Например, колагеновите добавки от говеда са свързани с обезлесяване в Бразилия.

Междувременно Европейската комисия възложи изследвания относно възможността колаген или желатин да доведат до нови случаи на преносими спонгиформени енцефалопатии (TSE, или болест на прионите). EFSA оцени оралното излагане на хора на инфектиран желатин при хипотетични най-лоши сценарии и установи, че рискът е изключително малък или отсъстващ.

Колаген за кожа, тъкани и стави

Един основен проблем с всякакви твърдения за ползите от колагена е какво се случва, когато молекулата се погълне. Както каза дерматологът от Лондон Анжали Махто в интервю за BBC през 2019 г., има „малко солидни доказателства, че той ще оцелее при храносмилането, ще премине в кръвообращението и ще достигне до кожата“. Всъщност, когато всяка протеинова молекула пристигне в стомаха – включително колаген – обикновено бързо се разгражда на аминокиселини, които след това се пренареждат в протеините, които тялото има нужда в момента. Така че, ако тялото има нужда от колаген, може да пренареди тези аминокиселини в колаген, но няма гаранции.

Друг проблем е формулирането на колагеновите добавки. В много дерматологични изследвания на колагеновите продукти тези продукти също съдържат други съставки, които могат да подобрят здравето на кожата, което прави трудно изолирането на ефектите на самия колаген.

Въпреки това много потребители се кълнат в ефектите на колагена върху външния вид и усещането на кожата си. Един систематичен преглед и мета-анализ установи, че хидролизираният колаген може да има благоприятни ефекти върху кожата, като подобряване на хидратацията и еластичността. Въпреки това авторите заключиха, че са необходими допълнителни изследвания, за да се потвърди това.

Други (финансирани от индустрията) изследвания твърдят, че оралните продукти с високи количества пептидите колаген хидроксипролин и хидроксипролилглицин могат да подобрят влагата и външния вид на кожата. „Ключово е последователното използване“, казва Соарес.

Има определени стратегии за увеличаване на потенциалните ползи от колагеновите добавки, например за сухожилията. Робърт Ърскин, преподавател по невромускулна физиология в Университета Джон Мур в Ливърпул, предлага, че упражненията могат да стимулират тъканите на тялото да генерират колаген повече от обикновено. В резултат на това това може да укрепи сухожилията, позволявайки на някого да се движи по-бързо и да бъде по-малко податлив на падания.

В едно изследване Ърскин и колегите му от университети в Обединеното кралство провериха дали приемът на хидролизиран колаген може да увеличи количеството колаген, произведен от тялото след високоинтензивни силови упражнения. Проучването, което включва малка извадка от млади, здрави мъже, установи, че мъжете произвеждат значително повече нов колаген, когато пият смес от витамин C и 30 г (1 унция) хидролизиран колаген преди тренировка. Това беше по-висока доза от тази, която обикновено се изучава или се пакетират за потребителите.

В друго изследване, в което Ърскин беше участник, екипът тества същия ефект при здрави мъже на средна възраст. Те установиха, че има все още ефект от добавките с колаген, но по-малък. Така че възрастта е фактор за производството на колаген, както и полът. Има връзки между естроген и синтез на колаген, например.

Много се интересувам от това да изследвам как можем да подобрим благосъстоянието и производителността на спортистите, особено на жените спортисти“, казва Ърскин. „Мисля, че колагенът ще играе голяма роля в това не само за подобряване на производителността, но и за намаляване на риска от наранявания. Докато такива изследвания са сравнително нови и малко по мащаб, те вече се интегрират в хранителните навици на елитни атлети.“

„Мисля, че доказателствата са достатъчно силни, за да направим тези предложения“, казва той.

Всъщност, въпреки че колагеновите добавки често се свързват с младите и атлетичните или със заинтересованите от външния си вид, те все повече се изследват като възможно лечение за хронични състояния, свързани с напредналата възраст. Например, има смесени доказателства за това дали колагенът помага при симптомите на ревматоиден артрит. Един неотдавнашен мета-анализ установи, че общото качество на изследванията в тази област е лошо, така че не беше възможно да се реши дали колагеновите добавки могат да помогнат. Въпреки това авторите отбелязаха, че някои изследвания са съобщили за неблагоприятни ефекти.

Що се отнася до остеоартрит, Хънтър и колегите му проведоха систематичен преглед на изследванията, като установиха, че колагеновите добавки изглеждат да намаляват болката, свързана с остеоартрит в краткосрочен план.

Въпреки това Хънтър подчертава, че базата на доказателствата е ограничена. Колагеновите изследвания, на които екипът се опираше, бяха ограничени както по количество, така и по качество (като малки размери на извадката). Затова той и колегите му не включиха колаген в ново клинично изследване на допълнителни лекарства, които изглеждат по-обещаващи за остеоартрит: екстракт от кора на бор, екстракт от босвелия и куркумин.

Трябва ли да приемате добавка с колаген?

Както с всяка добавка, съществува риск от взаимодействия с други лекарства, които хората приемат, така че Хънтър съветва всеки, който обмисля прием на добавка, да поговори първо с медицински специалист. Увеличеното приемане на протеин като колаген може да бъде проблем за хора с бъбречни или чернодробни заболявания, които засягат метаболизма на протеините, казва Ърскин.

Много от пациентите на Хънтър се интересуват от добавки, след като чуят за тях от реклами, медии или хора, които познават, казва той. „Много е важно здравните специалисти да са отворени за тези разговори“, казва той. „Ако сте отхвърлящи, много е вероятно тези пациенти да отидат и просто да ги приемат без значение.

В собствената си практика Хънтър казва на пациентите, които изразяват интерес към добавки, че някои от тях си струва да се опитат за три или четири седмици. Както при външния вид на кожата, някои изследвания показват, че ставните ползи от добавките не настъпват за два или три месеца, ако изобщо. Въпреки това Хънтър отбелязва, че много хора, живеещи с остеоартрит, ще им бъде трудно да продължат с добавка, ако не видят ефекти в рамките на месец или така.

Общо взето, тъй като има много причини, поради които някой може да иска да приема колаген, няма еднозначен отговор дали добавка с колаген си струва. Това ще зависи от причината, поради която искате да я приемате, колко дълго можете да я приемате, колко е достъпна, дали колагенът е комбиниран с други съставки и как може да се отрази на други аспекти от вашето здраве. „Не всеки ще реагира на добавка с колаген по същия начин“, отбелязва Ърскин.

В крайна сметка, учените отбелязват, че стотици паунди, изразходвани годишно за колагенови добавки, могат да бъдат похарчени вместо това за по-балансирани диети, които ще подобрят здравето по много начини. В допълнение към хранителната и разнообразна храна, упражненията, сънят и слънцезащитните средства имат известни ползи за външния вид и здравето на кожата, например. Може да изглежда скучно, но може да ви спести и сериозни пари в дългосрочен план.

* Всички съдържания в тази статия са предоставени само за обща информация и не трябва да се възприемат като заместител на медицински съвет от лекар или друг здравен специалист. BBC, която първа разпространява информацията, не носи отговорност или задължения за всяка диагноза, направена от потребител въз основа на съдържанието на този сайт. BBC не носи отговорност за съдържанието на всякакви външни интернет сайтове, изброени, нито одобрява какъвто и да е търговски продукт или услуга, спомената или препоръчана на тези сайтове. Винаги се консултирайте със собствения си лекар, ако имате каквито и да било притеснения относно здравето си.

За още новини вижте ТУК

Присъединете се към нашия Телеграм

Чудо на летище в Торонто! Всички са оцелели след катастрофа на самолет!

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments