Колко от нарушенията за българско гражданство са пратени на прокурор?

0
65
Паспорт
Паспорт. Снимка: Pixabay

157 нарушения на процедурите по предоставяне на българско гражданство са пратени в прокуратурата, съобщиха от „Демократична България“. Един от случаите касае измами за цяло семейство, заяви пред парламентарната Комисия по политиките за българите извън страната главният секретар на Изпълнителната агенция за българите в чужбина Димитър Костов.

Нарушенията са от времето на бившето ръководство на ведомството, когато то е било държавна агенция. Костов обаче заяви, че и сега служителите на изпълнителната агенция, която е вече под шапката на Министерството на външните работи, нямат компетентността и капацитета да установят дали даден документ е подправен. Новото ръководство на ведомството, което управлява от декември миналата година, праща на следствие и нови случаи, но има и залежали преписки още от 2000 година.

Над 20 хиляди са преписките за българско гражданство в Министерството на правосъдието /МП/, където продължава процедурата по предоставяне на гражданство, посочи Боряна Златинова, изпълняваща длъжността директор на дирекция “Българско гражданство” във ведомството на министър Надежда Йорданова. 1319 са преписките от Албания от март миналата година досега. За същия период 1051 албански граждани вече са придобили българско гражданство.

Председателят на парламентарната комисия Антоанета Цонева уточни, че в Албания има закон за малцинствата и българското малцинство е признато, но не са приети подзаконови нормативни актове, което прави издаването на документи за български произход въпрос на добра воля от страна на общините, които напоследък не проявяват особено желание да издават такива.

Експертът от агенцията за българите в чужбина Александър Йорданов пък добави, че най-сериозни затруднения да представят документи за български произход имат кандидатите за гражданство от Северна Македония.

Постоянният секретар на Министерството на външните работи Иван Кондов обяви, че България е спечелила многогодишно дело за имот на българската държава в Чехия, който се ползва от “Българска православна общност в Чешката република”. Тя претендира да бъде основната организация на българите в Чехия, а след 1990 година има 17 български организации, но не са допуснати да ползват сградата, каза Кондов. След като през 2015 година България завежда дело за сградата, което преминава и бива връщано на различни съдебни инстанции, накрая е решението е самоуправите да напуснат сградата до 27 май.

“Надявам се да не се стигне до принудително извеждане”, каза висшият служител на МВнР.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments