Колко печелят бракониерите при незаконния дърводобив?

0
286
Дърводобив
Снимка: Pixabay

Незаконният дърводобив донася като приход на бракониерите около 150 милиона лева годишно. През последната половин година в Световния фонд за дива природа (WWF)-България са били подадени над 30 сигнала през телефон и имейл. Яна Барзова от организацията коментира, че още толкова сигнали са били получени чрез мобилното приложение, което е било пуснато през август миналата година.

От WWF-България са направили петгодишни национални доклади за незаконния дърводобив. Последният е бил от 2018 година. Според информацията в него между 25% и 33% от общия дърводобив е незаконен. Яна Барзова обясни, че чрез сайта на Изпълнителната агенция по горите може да се подаде сигнал при съмнения за незаконна сеч. На този сайт са публикувани регистри на позволените места за дърводобив. Барзова коментира пред „Радио София“:

Случаите, които стигат до съд или до ефективни наказания са изключително малко, а събираемостта на глоби – ниска около 30% за 2020 година, а това създава чувство за безнаказаност у извършителите.“

Днес се отбелязва Световният ден на дивата природа. Събитието се отбелязва от 2014 година по силата на резолюция A/RES/68/205, която е била приета на 20 декември 2013 година от Общото събрание на ООН. Целта е била да се обърне внимание към многообразието и красотата на дивата фауна и флора. По този начин се е очаквало да се повиши интересът към дейностите за защита на дивата природа.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments