Колко трябва да получим, ако работим по празниците?

Работата и заплащането по Коледните и Новогодишните празници: какво трябва да знаем?

5
134
Работа по празниците
Работа по празниците. Снимка: Искра.бг

С наближаването на Коледните и Новогодишните празници въпросът за работата и заплащането в тези дни става все по-актуален за много работници и работодатели. В България празничните дни често са време за почивка и семейни събирания, но за някои служители те са свързани с професионални задължения. В тази статия ще разгледаме какво гласи законът за труда в празничните дни и какви са правата на служителите по отношение на възнаграждението.

Работа по време на официални празници: законова уредба

Според Кодекса на труда в България работата по време на официални празници е разрешена само при определени условия и за конкретни сфери. Това включва:

 – Компаниите, чиято дейност не може да бъде прекъсната (здравеопазване, енергетика, транспорт, медии).
 

– Работници, ангажирани в сфери с денонощен режим на работа (например полиция, спешна помощ, хотелиерство и ресторантьорство).

 – Дейности, свързани с неотложни аварийни или ремонтни дейности.

Важно е да се отбележи, че работодателят е длъжен да осигури алтернативна почивка за служителите, които работят на официален празник, или да компенсира техния труд с допълнително възнаграждение.

Заплащане за труд по празници

Едно от най-често задаваните въпроси е какво възнаграждение трябва да получат служителите, които работят на Коледа, Нова година или други официални празници.

Според Кодекса на труда:

Ако работите на официален празник, имате право на най-малко двойно заплащане за отработеното време.

Ако сте на ненормиран работен ден и работите извънредно на празник, заплащането може да достигне до четворно възнаграждение, в зависимост от договореностите с работодателя и колективните трудови договори.

Ако вашата работа изисква работа по график, работодателят може да ви предостави алтернативен почивен ден, но това не изключва допълнителното заплащане за работата на празник.

Предизвикателства за бизнеса

За работодателите работата по празниците често е свързана с повишени разходи. Много компании обаче смятат, че допълнителното възнаграждение е инвестиция в мотивацията и удовлетворението на служителите. В сектори като търговията на дребно, хотелиерството и ресторантьорството, работата на празници често е неизбежна заради повишеното търсене.

Какво да направите, ако правата ви не се спазват?

Ако работите по време на празници и не получавате съответното заплащане или алтернативна почивка, можете да се обърнете към Инспекцията по труда. Работодателите, които не спазват трудовото законодателство, могат да бъдат санкционирани с глоби и други административни мерки.

Какво гласи историята за Черния петък и празничното пазаруване?

Абониране
Известие от
guest

5 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments
trackback

[…] Колко трябва да получим, ако работим по празниците? […]

trackback

[…] Колко трябва да получим, ако работим по празниците? […]

trackback

[…] Колко трябва да получим, ако работим по празниците? […]

trackback

[…] Колко трябва да получим, ако работим по празниците? […]

trackback

[…] Колко трябва да получим, ако работим по празниците? […]