Изпълнява ли Община Бургас решение на Върховния административен съд за незаконно строителство в апартамент в града, влязло в сила преди повече от 6 месеца?
Жилището се намира на третия етаж на ул. „Пейо Яворов“ 16. Закупено е през 2015 година чрез търг от банка и в момента е собственост на фирма „Лигал Солюшънс“ ООД. Стопанисва се от компанията „Бългериън Костал Пропъртийс“ ООД.
След продажбата в апартамента се извършва ремонт, като на мястото на кухненската ниша с килер се изгражда баня с тоалетна. Тя се намира над кухните на долните две жилища, което противоречи на чл. 110, ал. 3 от Наредба 7 от 22.12.2003 година, става ясно от решение на Административния съд в Бургас. Съгласно нормативната уредба санитарни помещения над жилищно помещение, над кухня или килер за хранителни продукти, се допускат само в жилището, което обслужват.
Освен това преустройството е извършено без одобрени строителни книжа и без издадено разрешение за строеж, в нарушение на чл. 148, ал. 1 от Закона за устройство на територията. В същото време апартаментът е категоризиран като такъв за гости, без съгласието на собствениците на съседните самостоятелни обекти, твърдят самите те.
Нарушенията са констатирани от РДНСК след подадена жалба от живущи в други апартаменти в сградата.
Първоначално е входиран сигнал в Община Бургас, но оттам не са били предприети никакви действия, твърдят потърпевшите. Затова те подават жалба до Министерството на регионалното развитие и благоустройството, които я препращат до Регионалната дирекция „Национален строителен контрол“. Оттам е извършена проверка и констатациите са категорични.
Въпреки това от Община Бургас не са издали заповед за премахване на незаконния строеж, а само констативен протокол, твърдят собственици на други апартаменти в сградата. Затова те подават нова жалба до МРРБ и РДНСК. Оттам отново излизат със същото становище и този път от Общината вече издават заповед за премахването на банята и тоалетната.
Собственикът на апартамента – фирма „Лигал Солюшънс“ ООД оспорва заповедта пред Административния съд в Бургас. Оттам отхвърлят жалбата като неоснователна. Следва второ дело – този път във Върховния административен съд. Той потвърждава, че строежът е в противоречие на Наредба 7.
От този момент заповедта за премахване на незаконния строеж, издадена от Община Бургас, влиза в сила. Срокът за нейното изпълнение на 14-дневен. Това се случва преди повече от 6 месеца. Нормативната уредба предвижда следното – собственикът да премахне незаконното строителство и да приведе обекта в предишния му вид. В противен случай Община Бургас е длъжна принудително да отстрани незаконния строеж за сметка на собственика.
Въпросният апартамент се отдава под наем на различни хора за пренощуване.
Началникът на отдел “Контрол на строителството и въвеждане в експлоатация” в Община Бургас Светлана Евтимова отговори на официално запитване, отправено от Искра.бг, като обяви, че по реда на чл.225 а, ал.1 от Закона за устройство на територията (ЗУТ), е издадена Заповед №786/03.04.2017 г. на зам.-кмета по „Строителство, инвестиции и регионално развитие“. С нея е разпоредено на собственика на жилището да премахне незаконния строеж – преустройство на кухненска ниша и килер в санитарно помещение (баня с тоалетна).
Оттам потвърждават, че заповедта е влязла в сила с решението на Върховния административен съд от 09.04.2019 година.
„Към момента сме изпратили покана за доброволно изпълнение до нарушителя. При липса на доброволно изпълнение на заповедта, строежът ще бъде принудително премахнат от Община Бургас по реда на Наредбата за принудително изпълнение на заповеди за премахване на незаконни строежи от четвърта до шеста категория или части от тях на територията на Община Бургас. Принудителното премахване се извършва от изпълнител, избран по реда на Закона за обществените поръчки, а всички генерирани разходи са за сметка на извършителя.“, се посочва в позицията на Евтимова.
Искра.бг успя да се свърже и с Ангел Динков, който е съдружник във фирма „Бългериън Костал Пропъртийс“ ООД.
„Всичко е премахнато. В момента помещението се използва като склад.“, обяви той.
Динков каза още, че от Община Бургас са ходили на проверка и са констатирали, че незаконният строеж е отстранен. Ние изпратихме до отдел “Контрол на строителството и въвеждане в експлоатация” въпрос дали това се е случило, но оттам не получихме отговор да е извършвано посещение на място.