Средното и висшето образование ще продължат да комбинират онлайн и офлайн техники на преподаване и след приключването на COVID-19 пандемията, прогнозира бившият министър на образованието проф. Сергей Игнатов в интервю за „БНР“.
„Животът ни задължи да влезем в онлайн режим, и няма и да излезем.“
Той очаква да има контактно обучение, но онлайн присъствието, особено достъпът до необходима за различните специалности литература и филми, ще се засили. Подчерта, че лекциите, които се запишат, могат да се използват за създаването на „един златен фонд на университетите“. Добрите лекции от него могат да се превърнат дори в материал, който да се продава.
Игнатов е ректор и преподавател в Нов български университет и ректор на Европейския хуманитарен университет във Вилнюс, Литва. Това му позволи да оцени подготвеността на висшето образование за настъпващите промени като му даде оценка „Много добър 5+“.
Професорът критикува консервативните възгледи, че в миналото образованието е било по-добро. Смята, че те са плод на незнание и неразбиране на процесите като заяви, че не можем да спрем живота.
Бившият министър говори и за промените в средното образование, които се е искало да се въведат още през 2011-2012 година. Тогава е бил спечелен европейски проект за създаване на онлайн платформа за него. За съжаление, всички прогресивни сили в България са атакували чрез съда идеята. На 17 септември е било заявено, че такъв онлайн портал е твърде късно да се въведе, макар проектът да е бил планиран за изпълнение до 2030 година. По тази причина на училищата и учителите сега им се наложи сами да измислят в кратки срокове как да адаптират обучението си.
С прогнозите си за комбинирано онлайн и офлайн обучение министърът предрича и край на грипните и дървените ваканции за учениците. От такива вече нямало да има нужда.