Комисията по икономика и инвестиционни политики в Общинския съвет в Бургас ще решава на днешното си редовно заседание дали местната управа да поеме нов дълг. Той е предвиден за изграждането на Многопрофилна детска болница в морския град, която ще носи името „Света Анастасия“.
Размерът на кредита е до 12 800 000 евро. Той ще бъде теглен в евро от Европейската инвестиционна банка, като предложението е входирано в Общинския съвет от кмета Димитър Николов. Общината изрази надежда да успее да договори най-добрите условия и цени за заема.
Нейната цел е той да може да бъде усвоен изцяло или на части до 36 месеца след подписването на договора с Европейската инвестиционна банка. Кредитът ще бъде за срок от 25 години и ще се погасява всеки месец на части.
Решението за изграждането на детска болница в Бургас беше взето от местния парламент още през февруари 2020 година. Общината вече има одобрението и на министъра на здравеопазването. Болницата вече е регистрирана и като търговско дружество. На 30 септември е публикувана обществена поръчка за избор на изпълнител на дейности по проектиране, строителство и авторски надзор (инженеринг) на сградата на лечебното заведение с индикативна 68 000 000 лева. Предстои подготовката и обявяването на отделни обществени поръчки за независим надзор, оборудване, обзавеждане и т.н.
Целта е да бъде изградена 8-етажна сграда, в която да има 133 легла за лечение на деца, от които 10 да бъдат интензивни. Това ще стане на площ от 24 000 квадратни метра. Ще има и пространство за отдих и разходка. В болницата ще се осъществява лечение по основни за детската възраст специалности – педиатрия, детска кардиология, хирургия, ендокринология, нефрология, пулмология и фтизиатрия, клинична хематология и онкохематология, както и по лицево-челюстна хирургия, алергология, очни болести, УНГ, ортопедия и травматология, инфекциозни болести, рехабилитация и т. н.
За изграждането на лечебното заведение са използвани и възможностите, които предоставят оперативните програми за финансиране, но е необходимо общината да участва в проекта и със собствени средства, твърдят от местната управа.
Съветниците от икономическата комисия ще разгледат и докладна записка на Георги Дракалиев и Николай Стоянов, която касае т.нар. електрически тротинетки. Според тях те са навлезли масово в обществения живот, но има предпоставки за произшествия с тях.
Двамата съветници предлагат лица под 14-годишна възраст да нямат право да карат електрически тротинетки. Такива от 14 до 16 години да могат да го правят само по велосипедната инфраструктура. Над 16-годишна възраст и по уличната мрежа, на която за всички превозни средства е разрешена максимална скорост от 50 км/ч. Всички водачи трябва да използват предпазна каска, а максималната допустима скорост на тротинетките да бъде 25 км/ч.