Откакто започнаха да пристигат в Украйна миналата пролет, сателитните интернет терминали Starlink, произведени от компанията „SpaceX“ на Илън Мъск, са жизненоважен източник на комуникация за украинската армия във войната с Русия, като ѝ позволяват да се сражава и да поддържа непрекъсната връзка, дори когато мобилните телефонни и интернет мрежи са унищожени.
Досега на Украйна са дарени около 20000 сателитни модула Starlink. По-рано днес Мъск написа в Twitter, че операцията е струвала на „SpaceX“ около 80 милиона долара и ще надхвърли 100 милиона до края на годината. Тези благотворителни доставки обаче може да бъдат прекратени, тъй като компанията предупреди Пентагона, че може да спре да финансира услугата в Украйна, ако американските военни не отделят десетки милиони долари на месец, за да дадат своя принос в нея.
Документите, получени от екип на „CNN“, показват, че миналия месец гигантът за сателитни услуги на Мъск е изпратил писмо до Пентагона, в което се казва, че вече не може да продължи да финансира услугата Starlink по досегашния начин. В писмото също така се иска Пентагонът да поеме финансирането на правителственото и военната употреба на Starlink в Украйна, което според „SpaceX“ ще струва над 120 млн. долара до края на годината и може да достигне 400 млн. долара през следващите 12 месеца.
„Не сме в състояние да даряваме допълнително терминали на Украйна или да финансираме съществуващите терминали за неопределен период от време,„, пише директорът на правителствените продажби на „SpaceX“ до Пентагона в писмото, изпратено през септември.
Сред документите на „SpaceX“, изпратени до Пентагона и разгледани от „CNN“, е и непоказвано досега директно искане, отправено към Мъск през юли от командващия украинската армия генерал Валерий Залужний, за предоставянето на още почти 8000 терминала Starlink. В отделно придружаващо писмо до Пентагона външен консултант, работещ за компанията, пише: „SpaceX“ е изправена пред ужасно трудни решения. Не мисля, че имаме финансовата възможност да предоставим допълнителни терминали или услуги, както е поискал генерал Залужний.“
Документите, които до този момент не бяха оповестени, съдържат информация за вътрешните данни на „SpaceX“ за Starlink, като подробно описват разходите и плащанията, свързани с хилядите терминали в Украйна. Те хвърлят и нова светлина върху задкулисните преговори, които осигуриха на Украйна комуникационен хардуер и услуги за милиони долари на изгодна цена.
Решението на Мъск беше оповестена на фона на последните сигнали за мащабни прекъсвания на услугата Starlink, докато украинските войски се опитват да си върнат окупираните от Русия територии в източната и южната част на страната. Източници, запознати подробно с прекъсванията, твърдят, че те внезапно са засегнали цялата фронтова линия на 30 септември.
„Това се отрази на всички усилия на украинците да напреднат на фронта. Тази услуга е основният начин за комуникация между военните части на бойното поле.“, споделя един от източниците, който застана пред „CNN“ при условие за анонимност.
Предупреждението на „SpaceX“, че ще спре финансирането на Starlink, беше обявена на фона на нарастващата загриженост в Украйна относно лоялността на Мъск. Наскоро той сподели чрез своя публикация, че според него Украйна трябва да се откаже от Крим и от контрола над източните области Луганск и Донецк. След като украинският президент Володимир Зеленски повдигна въпроса за това на чия страна е Мъск, той отговори, че все още много подкрепя Украйна, но се опасява от мащабна ескалация на напрежението. Във вторник Мъск отрече информация, че е разговарял директно с Владимир Путин за Украйна, а вчера, когато един от украинските министри заяви, че Starlink е от съществено значение за инфраструктурата на Украйна, Мъск отговори: „Можете да разчитате на нас. Радвам се, че подкрепям Украйна.”