Американската компания Intel обяви, че продажбите ѝ ще бъдат сериозно засегнати, тъй като регулаторните органи на САЩ са отнели някои от лицензите за износ на производителя на чипове за Китай, предаде “Reuters”. Според Пекин този път САЩ са стигнали прекалено далеч в името на опитите да запазят националната си сигурност.
Intel не разкри повече подробности, но вчера “Reuters” съобщи, че САЩ са отнели лицензите, които позволяваха на компании, включително Intel и Qualcomm, да доставят чипове, използвани за производство на лаптопи и мобилни телефони, на китайския производител на телекомуникационно оборудване Huawei Technologies, който понастоящем е обект на санкции.
Пускането на първия лаптоп на Huawei с изкуствен интелект през април – MateBook X Pro, задвижван от новия процесор Core Ultra 9 на Intel, предизвика бурна реакция от страна на републиканските законодатели, според които това предполага, че Министерството на търговията е дало зелена светлина на Intel да продаде чипа, използван за направата на устройството, на Huawei.
Акциите на Intel се понижиха с 2,6%, след като компанията заяви, че очаква приходите за второто тримесечие да останат в диапазона от 12,5 млрд. до 13,5 млрд. долара, но под средната стойност.
Междувременно, по-рано днес компанията Qualcomm също призна, че един от лицензите ѝ за износ за Huawei е бил отнет. Въпреки това изявлението акциите на компанията останаха стабилни.
Китайското министерство на външните работи, което критикува всяко усилие на САЩ за ограничаване на износа на технологии за Китай, изтъкна в изявление, че се противопоставя на този ход и че САЩ „преекспонират концепцията за национална сигурност и злоупотребяват с контрола върху износа, за да потискат китайските компании без основание“.
През 2019 г. САЩ включиха Huawei в списък с компании, които подлежат на търговски ограничения заради опасения, че може да извършват шпионска дейност. Тази мярка е част от по-мащабните усилия за ограничаване на способността на Китай да укрепва военните си сили, като включването в списъка означава, че доставчиците на компанията трябва да поискат специален, труден за получаване лиценз, преди да осъществят доставки.
Новите ограничения, наложени върху технологичния гигант, са последното усилие на президента Джо Байдън да откаже на Китай достъп до най-чувствителните и сложни технологии на американската „перла в короната“ в опит да попречи на Пекин да навреди на САЩ в бъдеще. Както е известно, Байдън прибягва до забрани за износ, дипломация със сходно мислещи демокрации и други средства, за да попречи на бързия технологичен напредък на Китай в области от квантовите компютри до роботиката. Американският президент дори аргументира стратегията си пред китайския лидер Си Дзинпин, като подчерта, че това е нормално явление в епохата на конкуренция между две държави с две различни политически системи.
НАП и митниците започват физическа инвентаризация на наличностите в „Лукойл“