Конференция във Варна: Учени, студенти, докторанти и бизнес представят изчислителните науки за живота

0
24
Конференция във Варна
Конференция във Варна. Снимка: Варненски свободен университет "Черноризец Храбър"

Международната конференция „Наука и бизнес за интелигентно бъдеще“ /“Science and Business for Smart Future 2021″/ ще се проведе от 14:00 часа днес във Варненския свободен университет „Черноризец Храбър“. Тазгодишното издание на събитието е посветено на биотехнологиите, а организатор и домакин на форума е катедрата „Информатика“ на висшето учебно заведение.

Втората част на конференцията е панелът BioTech. Целта на събитието е да представи партньорски практики и изграждане на нови съвместни проекти между участниците. То ще се проведе изцяло на английски език и ще е в хибридна форма – присъствено и онлайн. Ше се излъчва и на живо в страницата на ВСУ „Черноризец Храбър“ във Facebook.

По време на конференцията доц. д-р Галина Момчева и доц. д-р Стоян Павлов ще представят резултати от работата на научноизследователската и предприемаческа екосистема BioMed-Varna, с участващите в нея изследователи от Варненски свободен университет, Медицинския университет – Варна и академичните им и бизнес партньори от страната и чужбина. Ще бъдат презентирани проекти и инициативи на общността за популяризиране на добри практики, насочени към Варна – Град на Знанието. Ще се инициират множество нови съвместни разработки в областта на интердисциплинарни теми за научна работа и иновативни бизнес решения в областта на биотехнологиите и IT бизнеса.

С особен интерес сред участниците и гостите в BioTech-панела се очаква темата „Генетичното програмиране – изгряващата звезда на изкуствения интелект“, която ще бъде представена от световно известният учен и практик д-р Артур Кордон. Д-р Манлио Винчигуера ще представи проект за създаване на център за стволови клетки във Варна.

Доц. д-р Трифон Червенков от катедрата „Медицинска генетика“ на Медицинския университет във Варна ще запознае аудиторията с инициативата на BioMed-Varna за създаване на проект за метагеномен анализ на отпадни води на Варна в партньорство с „БиоВода“ ООД и „Quanterall“ ООД. Метагеномният анализ на отпадните води от населени места носи информация за здравословното състояние на популациите. Чрез анализ на информацията за екосистемата от микроорганизми, живеещи във водите на различни региони и отделяне на отпадните води от човешката дейност, може да се извлекат нови знания за взаимодействията между хората и микроорганизмите, да се получи информация и да се открият нови взаимодействия със значение за здравето, промишлеността, селското стопанство. Създадената карта на микробиологичното разнообразие може да се отнесе към различни други данни за съответните региони и да се използва за изграждане на ефективни системи за следене и прогнозиране на здравето на големи групи от населението.

По време на форума ще бъдат представени и 3 образователни проекта от изключително значение – магистърската програма „Кръгова икономика“, проектът между МУ-Варна и ВСУ „Черноризец Храбър“ – „Създаване на мултидисциплинарна образователна среда за развитие на кадри с интегрални компетентности в областта на биомедицината и здравеопазването“ и проектът D-Care (D-CARE Project „Developing, piloting and validating smart care models in Danube region for supporting social innovation, improving competences and entrepreneurship“) на РАПИВ.

Събитието ще приключи с джаз концерт в парка на висшето учебно заведение.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments