Конфликт в Конго: Групировката M23 екзекутира над 130 цивилни лица

0
156
Африкански войници
Африкански войници. Снимка: Pixabay

Разследване на ООН установи, че през ноември най-малко 131 цивилни лица в Демократична република (ДР) Конго са загинали при нападение, извършено от въоръжената групировка, известна под името М23. В доклада на ООН се посочва, че престъплението е извършено в две села – Кишише и Бамбо, разположени в окръг Рутсухуру, в източната част на провинция Северно Киву. Разследващите заявиха, че нападението изглежда е било акт на отмъщение за настоящата правителствена офанзива срещу бойците.

Членовете на М23 отричат да са замесени, като твърдят, че причината за осем от смъртните случаи за „заблудени куршуми“.  Представител на ООН в страната обаче заяви, че 102 мъже, 17 жени и 12 деца са били „произволно екзекутирани“ от бунтовническата групировка като част от репресиите срещу цивилното население. В доклада се казва още, че най-малко 22 жени и 5 момичета са били изнасилени. Твърди се също, че бойците от M23 са заровили телата на жертвите в опит да унищожат наличните доказателства.

Първоначално правителството съобщи, че при нападението, извършено в периода 29-30 ноември, са загинали над 300 цивилни лица. В понеделник обаче говорителят на правителството Патрик Муяя призна, че е трудно да се определи точната цифра, тъй като регионът е силно окупиран от членове на престъпното движение. Властите на Конго определиха убийствата като военни престъпления и призоваха за по-задълбочено разследване. Междувременно, в столицата Киншаса и Гома, главния град в Северно Киву, бяха организирани протести.

Разследващите разкриха, че не са успели да стигнат до селата, в които са извършени атаките, но са разпитали 52 жертви и преки свидетели, избягали в град Рвинди, който се намира на около 20 км. Свидетели споделиха пред екипа на ООН, че членове на бунтовническата групировка са разбивали врати, стреляли са по цивилни, разграбвали са имущество и са подпалвали домовете на селяните.

Жестоката групировка М23 е създадена преди десетилетие. Нейните лидери твърдят, че тя защитава интересите на етническите тутси, живеещи в Конго, и участва активно в дългогодишния конфликт срещу централното правителство. След като няколко години дейността ѝ беше замразена, миналата година членовете ѝ отново се активизираха и поведоха офанзива в източната част на страната, насочена срещу конгоанската армия. М23 обвиняват проправителствените сили в „геноцид и целенасочени убийства“ срещу общността на тутсите. Групировката твърди, че позициите ѝ в Бвиза са били атакувани във вторник, въпреки действащото споразумение за прекратяване на огъня. Бойците обявиха още, че са готови да се оттеглят от част от територията, която контролират. Те отправиха това изявление във вторник след мирните преговори в кенийската столица Найроби, въпреки че не присъстваха лично на дискусиите.

Президентът на ДР Конго Феликс Чисекеди обвини съседна Руанда, че се опитва да дестабилизира страната, като предоставя оръжия на бойците от М23 – твърдение, което неотдавна беше подкрепено от експерти на ООН. Правителството на Руанда обаче отрича това обвинение.

В богатата на полезни изкопаеми източна част на ДР Конго, която е сериозно засегната от конфликти от около три десетилетия насам, действат активно над 100 различни въоръжени групировки. Тази година няколко държави изпратиха свои военни сили в помощ на ДР Конго като част от работна група на Източноафриканската общност (ИАО), като целта беше да се разоръжат групировките и да се установи мир в региона.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments