Конфликтът на Израел с „Хизбула“ се разгаря: Жителите на Газа се боят, че са забравени

Хората са ужасени, че международната загриженост е била отклонена

0
64
Деца. ивицата Газа.
Деца. ивицата Газа. Снимка: Пиксабей

Докато ескалиращият конфликт между Израел и „Хизбула“ привлича вниманието на света и набира все по-голяма сила, палестинците в Ивицата Газа разтревожено си задават въпроса какво ще се случи с тяхната съдба след близо година опустошителна война, която няма изглежда да приключи скоро, пише „Associated Press“.

Хората са ужасени, че международната загриженост е била отклонена и сега се опасяват, че се очертава мрачна перспектива за тях, а именно да бъдат изоставени от света. Семействата на израелските заложници, които все още са в плен в Газа, изпитват същите притеснения. Незар Закут, един от многото палестинци, принудени да напуснат домовете си след избухването на войната между Израел и „Хамас“, сподели пред репортер на медията, че се опасява, че ожесточената размяна на огън по границата между Израел и Ливан ще измести фокуса от ужасните условия на живот в Газа и от усилията за договаряне на прекратяване на огъня.

„Ние сме напълно забравени. Напоследък в медиите няма новини за нас,“, казва Незар, който в момента живее в Хан Юнис, след като е бил принуден да избяга от град Газа преди месеци.

Палестинците се опасяват, че мизерните хуманитарни условия в Газа ще се превърнат в постоянно явление. Понастоящем деветдесет процента от населението е бездомно, а стотици хиляди хора обитават нехигиенични палаткови лагери, където всекидневно изпитват недостиг на храна и чиста вода.

„Една година по-късно и никой не се интересува от нас. Всеки ден има бомбардировки, всеки ден има страдащи и ранени хора,“, казва Саади Абу Мустафа, който е избягал от Хан Юнис в „Муваси“, обширен палатков лагер в района на южното крайбрежие на Газа.

Откакто „Хамас“ започна войната на 7 октомври, при ответната инвазия на Израел в Ивицата Газа са загинали повече от 41 000 палестинци, а над 95 000 души са били ранени, по данни на Министерството на здравеопазването на Газа, което не уточнява дали се касае за цивилни лица и бойци, но твърди категорично, че повече от половината загинали са жени и деца. Месеците на интензивни въздушни и наземни атаки са сринали със земята цели жилищни квартали, а експерти, които са анализирали сателитни снимки, смятат, че близо 60 % от сградите в Ивицата Газа вероятно са били повредени от началото на войната досега. Както е известно, Израел се зарече многократно да унищожи „Хамас“ след 7 октомври, когато бойци на групировката причиниха смъртта на около 1200 души и отвлякоха 250 други. Въпреки че е в момента е изправена пред трудности, подкрепяната от Иран групировка все още разполага със завидна власт и влияние. Израелското правителство твърди, че се предполага, че около 70 от 100-те заложници все още са живи. Семействата им обаче се опасяват, че фокусът на правителството върху прекратяването на войната и освобождаването им е отслабнал.

С нарастването на заплахата от пълномащабна война между Израел и „Хизбула“ Израел действително намали присъствието на войските си в Газа, за да премести ключови военни части към северната си граница с Ливан. Въпреки това, хиляди военнослужещи остават мобилизирани в Газа, като извършват спорадични удари и не позволяват на разселените палестинци да се завърнат по домовете си. В Газа продължават и ежедневните атаки. В събота при израелски удар по училище, превърнато в приют в северната част на Газа, са загинали най-малко 22 души, а други 30 са били ранени. Пострадалите са предимно жени и деца, по данни на здравното министерство на Газа. Неотдавнашните проливни дъждове направиха и без това трудните условия на живот в определената от Израел „безопасна зона“ на лагера „Муваси“ направо непоносими. Репортери, които са били на място, споделят, че в неделя са забелязали, че децата живеещи там, са вървели боси през кал и боклуци, като калта е стигала над глезените им, докато мъжете са ровели в калта, за да спасят консерви и мебели.

Израелският министър-председател Бенямин Нетаняху обяви, че Израел трябва да задържи военните си сили в два района на Газа, за да попречи на „Хамас“ да се превъоръжи. В отговор на това изявление „Хамас“ заяви, че няма да се съгласи на никакво споразумение, което позволява на израелските войски да останат в региона. Надеждите за постигане на трайно споразумение за мир отслабват още повече, тъй като САЩ, които са ключов посредник в преговорите, изглежда губят възможността да повлияят на най-близкия си съюзник. По време на пътуването си в региона, осъществено миналата седмица, държавният секретар на САЩ Антъни Блинкен посети само Египет, тъй като американските служители прецениха, че пътуването му до Израел в подкрепа на сделката може да накара Нетаняху да каже нещо, което би могло да подкопае усилията за посредничество. Засега няма ясна визия за следвоенна Газа, особено по отношение на ръководенето на този процес, но едно нещо е ясно – възстановяването на територията ще отнеме десетилетия. Това лято ООН изчисли, че само премахването на около 40 милиона тона отломки ще отнеме около 15 години.

Андрюс Кубилюс става комисар по отбраната и космическите въпроси в ЕС

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments