Конгресът на Перу започна процедура по импийчмънт срещу президента Мартин Вискара, който е обвинен в опит да възпрепятства разследване за корупция, съобщава “BBC”. Този ход беше подкрепен с гласуване 65 за на 36 против. Очаква се депутатите да обсъдят следващата седмица дали Вискара трябва да бъде отстранен поради “морална неспособност” (да изпълнява длъжността си бел. ред.).
Той е обвинен в злоупотреба с публични средства, а след това се опитва да прикрие деянието. 57-годишният президент на Перу Вискара отрича всякакви нарушения и обвинява Конгреса, че е организирал политически преврат срещу него.
Какво всъщност се случва?
Вчерашната сесия на Конгреса беше свикана, след като на ръководителя му Мануел Мерино бяха предоставени изтекли аудиозаписи, в които Мартин Вискара изглежда обсъжда начини за прикриване на предполагаемата злоупотреба с публични средства.
Записите са на разговори между него и държавни помощници. Ясно се чува как той говори на свои помощници да омаловажат подробностите за наемането на малко известния певец Ричард Сиснерос, който е имал задача да провежда проправителствени мотивационни разговори. Съобщава се, че на Сиснерос са платени 49 500 долара (38 000 британски лири).
Опозицията обвинява президентството, че губи ресурси, когато обикновените перуанци са изправени пред икономически затруднения поради коронавирусната криза. Повече от 30 000 души са починали от COVID-19 в Перу, като страната е с една от най-високите смъртности в света.
Как отговори президентът?
Президентът Вискара, който пое властта през 2018 г., отрича всички обвинения. По-рано в петък той описа опитите да бъде отстранен като “заговор за дестабилизиране на управлението му”.
През септември 2019 г. Мартин Вискара разпусна Конгреса с аргумента, че депутатите пречат на неговата програма за борба с корупцията. Нито една партия не спечели общо мнозинство на изборите, последвали през януари.