Консерваторите в Полша се нуждаят от гласове от селските райони, за да останат на власт. Ще издържи ли системата?

0
36
Знамето на Полша
Знамето на Полша. Снимка: Pixabay

 Сърцето на Европа не е в Брюксел, а в малкото градче Колбушова в югоизточната част на Полша – това би било така, ако повярвате на думата на министър-председателя на страната Матеуш Моравецки, предава „Politico“.

„Често говоря с великите от този свят, в Европа, в Америка – те се смятат за пъпа на света“, каза той на неотдавнашен политически митинг там.

„За мен това, което е най-важно, не е Берлин, Брюксел или Москва – това са места като Колбушова.“

Въпреки грандиозността на събитието – някои хора от 2000-та публика бяха пристигнали два или три часа по-рано в очакване на посещението на Моравецки миналия месец, издокарани в най-представителните си неделни дрехи и носещи полски знамена – ще ви бъде простено, ако не сте чували за Колбушова.

Разположен на 30 километра северно от регионалната столица Жешув и заобиколен от хълмиста земеделска земя и горски участъци, градът не разполага с голяма индустрия. Много от неговите 9000 жители работят в производството на мебели и строителството или се занимават с дребно земеделие. Именно места като това могат да се окажат решаващи на 15 октомври, когато поляците избират ново правителство.

Преди 4 години Моравецки и неговата дясна партия „Право и справедливост спечели повече от половината гласове в селските райони в цялата страна, компенсирайки загубите в големите столични райони, за да спечели втори мандат. В Колбушова и съседния окръг „Право и справедливост“ спечели повече от 72 процента от гласовете. Гражданската коалиция, основната опозиционна група, водена от бившия председател на Европейския съвет Доналд Туск, е на трето място с 10 процента. Този път може да не е толкова лесно.

Печеливша формула

За да ухажва гласоподавателите, „Право и справедливост“ отдавна разчита на апелирането към своите традиционни религиозни и консервативни ценности – въпреки че броят им намалява, 84 процента от поляците все още се идентифицират като католици – и харчат милиарди за социални помощи. Подпомагана от държавна телевизия, радио и уебсайтове, които излъчват нейните съобщения ден и нощ, тя е насочена почти изключително към села и малки градове като Колбушова, които имат по-малко от 20 000 жители. Всичко това с много фолклорен привкус.

Стратегията работи – досега.

Невъзможно е да спечелите избори в Полша без подкрепата на провинцията, според социолога Марчин Паладе.

„Това ни показаха последните 30 години“, уточни той, имайки предвид периода след първите частично свободни избори през 1989 г., които сложиха край на комунистическото управление.

Днес около 40 процента от поляците живеят в селските райони и повече хора се местят в провинцията, в тенденция към субурбанизация. Докато големите градове са загубили средно 3 процента от населението си през последното десетилетие, селските райони са спечелили 1 процент. Но провинцията също претърпя тектонична демографска промяна, откакто „Право и справедливост“ дойде на власт.

„От една страна, провинцията вече не е доминирана от фермери, обясни Паладе.

От 15,3 милиона поляци, живеещи в селските райони, около 1,3 милиона се описват като фермери. От тях около 200 000 управляват професионални ферми, които снабдяват пазара, докато останалите притежават малки стопанства до 15 хектара, които често използват за допълване на основния си неземеделски доход, според официалната статистика. Само около 10 процента от селското население на Полша живее предимно или изключително от селско стопанство.

Новодошлите в селските райони също са склонни да поддържат по-либерални ценности, имат по-високи нива на образование и пътуват до работа с бели якички в близките градове, вместо да работят със земята.

В навечерието на изборите правителството на „Право и справедливост“ до голяма степен пренебрегва тази група, фокусирайки кампанията си върху разкази „ние срещу тях“ и архетипни селски проблеми, както и обещания за по-лесен достъп до земеделски субсидии, повече финансова подкрепа за раждане на деца и по-добри пенсии. Радослав Марковски, политолог от Университета за социални науки и хуманитарни науки във Варшава, каза пред полския новинарски портал Money.pl, коментира:

Тук става нещо подобно: ние ви хвърляме пари, а вие сте щастливи и гласувате за нас, защото когато дойде злият вълк Туск, той ще ви ги отнеме.“

Стратегията на „Право и справедливост“ за угаждане на консервативните ценности и предоставяне на щедри субсидии, като същевременно подценява по-структурните проблеми на селските райони, остава непроменена повече от десетилетие, според Марковски. Той е категоричен:

Това е огромна грешка.“

Някои неща се променят…

На два часа път с кола североизточно от Колбушова, 65-годишният фермер Виеслав Грин строи хале за зърно със сина си Андрей, който е на 33 години.  Грин, който живее във ферма от 870 хектара в село Рогов, поведе вълна от протести по-рано тази година срещу неконтролирания внос на украинско зърно. Протестите свалиха министъра на земеделието Хенрик Ковалчик.

„Такива са времената“, заяви Грин, ухилен от гордост и добави:

„Трябва да се борим за себе си, защото земеделските синдикати, на които разчитахме, са просто група сценични активисти.“

Опасявайки се, че социалните вълнения ще разклатят традиционната селска база, правителството на „Право и справедливост“ затвори границата за украинска продукция през април. Този ход наруши общите търговски правила на ЕС и вби клин между Киев и Варшава, която беше сред най-силните поддръжници на отпора на Украйна срещу агресивната война на Русия.

„Право и справедливост“ се опита да се възползва от този ход, като ръководството на партията твърди, че поставя интересите на полските фермери на първо място.

„Ще почина“, присмя се Грин.

„Фермери като мен оцеляват въпреки правителството, а не благодарение на него.“

Грин планира да гласува на общите избори за ръководената от Туск опозиция Гражданска коалиция – по-малкото от двете злини, както той го нарича. Той потвърди:

„Под управлението на Туск и други като него полската провинция успя да се промени много по-добре, отколкото, да речем, Румъния или България.“

Но Туск, който беше министър-председател на Полша от 2007 до 2014 г., не успя да разклати репутацията си за пренебрегване на селските райони, добави Грин, илюстриран от неотдавнашния му съюз с противоречивия лидер на протеста Михал Колоджейчак, когото много фермери смятат за кандидат-политик, а не истинският им глас. В резултат на това много от протестиращите на Грин няма да последват примера му. Вместо това те планират да гласуват за Конфедерацията, крайнодясна партия, чиито лидери се застъпваха за напускане на ЕС и се обявиха против Украйна.

Промяната се случва в селските райони на Полша, като по-малки групи като Конфедерацията и центристкия Трети път се борят за избиратели, разочаровани от осемгодишното управление на „Право и справедливост“, но неубедени от Гражданската коалиция.

През 2019 г. Конфедерацията е четвърта в Югоизточна Полша със 7,3 процента от гласовете. Тази година формацията събира около 14 процента в региона, над националния си рейтинг, според анкетата на POLITICO.

… някои неща остават същите

Въпреки пукнатините „Право и справедливост“ все още е на път да спечели изборите в селските райони на изборите през октомври, макар и с много по-малка преднина в сравнение с предходните години.

Експерти казват, че многото опозиционни групи не са успели да достигнат до ключовия избирателен район на партията; хора с консервативни ценности, които се възползват от социалната държава. Те също така изглежда са пропуснали много от неговите по-малко радикални поддръжници.

В Колбушова не всички в тълпата се съгласяваха с приказките на Моравецки.

„Този вид поляризираща реторика всъщност не ми говори“, сподели Марчин Пржидзиал, 26-годишен учител по химия, имайки предвид атаките на „Право и справедливост“ срещу опозицията.

Пржидзиал се оплака, че сегашното правителство не е инвестирало почти достатъчно в области като образованието.

„Наскоро започнах да получавам минимална заплата“, призна той.

Все пак, мъжът призна, че не мисли да гласува за „Право и справедливост“.

Причината е проста: Пржидзиал също е пожарникар доброволец и правителството на „Право и справедливост“ наскоро предостави на екипа му половин милион злоти за покриване на разходите за нов камион.

„Не мога да си представя Туск да направи същото“, смята той.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments