Общинският съветник от ПП „Средна европейска класа“ Константин Бачийски е обжалвал пред областния управител на Област Бургас решението, взето на последната сесия на Общинския съвет, свързано с деактуването на път в парк „Росенец“. Това съобщи самият той на нарочна пресконференция. Решението ще бъде обжалвано пред прокуратурата и от граждански сдружения.
С него беше приета промяна в Подробния устройствен план на парк „Росенец“. Тя предвижда общински път, който води до морето, да бъде деактуван от публична общинска в частна общинска собственост и след това даден на конкретни фирми. Днес Бачийски цитира различни медии, които твърдят, че една от въпросните компании е свързана с Ахмед Доган.
„По данни на медии фирма, която се облагодетелства от тази докладна записка, се цитира, че е свързана с Доган. Аз трудно мога да кажа дали е това, но явно е вярно.“, подчерта той.
По време на пресконференцията беше излъчено видео, на което се вижда как вече на пътя е сложена бариера и дори журналистите не бяха допуснати да преминат. Бачийски съобщи, че промяната на собствеността на пътя все още не е факт, защото той не е деактуван. Това означава, че неговото преграждане е в противоречие със законовите норми.
„Обжалването е лично, водейки се от това, че всеки един общински съветник е полагал клетва. Трябва всеки един от нас да я спазва. 75% от хората, които не са подкрепили това решение по време на гласуването в Общинския съвет, са от Средна европейска класа.“, каза още зам.-председателят на политическата сила.
Бачийски обжалва не само процедурата, а и самата докладна записка, защото смята, че тя е незаконосъобразна, защото, за да се деактува една общинска собственост, трябва да е отпаднало нейното предназначение, а в случая това не е така.
Предложението беше внесено като извънредно от кмета Димитър Николов. Аргументът беше, че ако не бъде прието на сесията миналия месец общината щяла да изгуби 5 милиона лева за изграждане на пречиствателна станция на Ченгене скеле. Бачийски обаче напомни, че в самата докладна записка това никъде не е записано и дори няма и дума за пречиствателната станция на Ченгене скеле. А спорният път се намира на 2,3 километра от Ченгене скеле.
По време на сесията Николов обяви още, че от „Лукойл“ са поискали да бъде изграден път, което общината трябва да направи, защото имало срив на продажбата на горива и на акциите на компанията. Днес тези думи на градоначалника бяха напомнени от Бачийски, който каза, че става въпрос за две отделни неща – изграждането на нов път и даването на вече съществуващия, който отива до морето, на частни компании.
На въпрос дали с решението на Общинския съвет са били обслужени интересите на Ахмед Доган Бачийски каза, че може да бъде направено и такова предположение.
„На общинския път е сложена бариера не без участието на Общинския съвет и Общината.“, подчерта общинският съветник.
Бачийски напомни още, че по време на сесията той е направил предложение да бъде даден някакъв друг имот, собственост на Община Бургас, защото тя по неговите думи разполага със 7000 и може да бъде намерен подходящ, който да задоволи отсрещната страна. Това предложение обаче не беше подложено на гласуване от председателя на Общинския съвет Севдалина Турманова.
Освен това самата докладна записка беше гласувана два пъти. Първият път тя не беше приета, защото за целта бяха необходими гласовете на три четвърти от общинските съветници, а толкова не бяха събрани. Тогава беше дадена почивка, по време на която администрацията разговаря с членовете на местния парламент и при второто гласуване докладната на кмета на Димитър Николов беше приета.
„Вече има практика в докладна записка, която не се подкрепя от обществеността да се вкарва нещо лошо с нещо, което трябва да мине. Аз обаче не искам да правя компромиси.“, категоричен беше Бачийски.
Той каза още, че България се обезлюдява и хората я напускат, защото не гледат на нея като на своя родина.