Икономиката в България не е подготвена за ценови шок. В това беше категоричен пред „БНР“ председателят на Управителния съвет на Българската федерация на индустриалните енергийни консуматори Константин Стаменов. Той обясни, че в Европа е настанала паника и причината е, че във всички европейски пазари цените на въглеродните емисии са се повишили драстично. Оттам е поскъпнало и производство на въглища. Цената на природния газ също се е вдигнала чувствително.
Така хранилищата в Европа и то на прага на зимния период все още не са пълни на 100%. В тях има 60-70 на сто запаси. В България този процент е малко по-висок. Но въпреки това според Стаменов няма риск за отоплителния сезон.
Той изнесе данни, според които у нас се произвеждат 6 хиляди мегавата електроенергия. От тях се изнасят 2000. Вътрешното потребление е около 4000 мегавата.
Така според него пряко или непряко българските потребители заплащат субсидия на всички видове производители на електроенергия. Това са възобновяеми източници, когенерации и т.н. Всички тези субсидии се равняват на 2,6 милиарда лева на година.
Стаменов обяви още, че така икономиката на България става неконкурентоспособна спрямо сходните европейски индустрии. И това е така не само спрямо трети страни, но и в рамките на Европейския съюз. Затова Стаменов призова правителството да разреши проблема с високите цени на тока в България.