Конституционният съд реши: Шофьорската книжка няма да бъде отнемана при неплатени глоби

0
371
Пътна полиция
Пътна полиция. Снимка: МВР, Архив

Отнемането на шофьорската книжка и спирането на автомобила на водача от движение за неплатени глоби е противоконституционна практика, недопринасяща за безопасността по пътищата. Това реши единодушно Конституционният съд, предава правният сайт „Лекс Нюз“.

Делото беше образувано през 2020 г. след искане на омбудсмана Диана Ковачева, след като се атакуваха текстове от Пътния закон. Общественият защитник смята, че с тях се ограничава упражняването на основни права на гражданите – правото на свободно придвижване по територията на страната и на напускане на нейните предели и правото на личен живот, наред с нарушаването на конституционни принципи – принципа на правовата държава и принципа на неотменимост на основните права.

Доводите на Ковачева са били подкрепени и в становищата на Върховния административен съд и на председателя на Върховния касационен съд.

Същевременно от Министерския съвет смятат, че „наложените ограничения са допустими и конституционосъобразни, защото тяхното предназначение е да осигурят безопасността на движението по пътищата и да опазят живота и здравето на хората“, а според вътрешния министър „се цели превъзпитаване на нарушителите и възпитателно и предупредително въздействие върху останалите граждани“.

Конституционните съдии коментират, че всъщност наказанията не са принудителни административни мерки по смисъла на закона и в Пътния закон не е посочена истинската им цел – по-лесно събиране на глоби. Оттам отбелязват:

„С предвидените в оспорените разпоредби мерки законодателят заобикаля закона и предвидения в него ред за принудително изпълнение на публичните вземания за глоби, като предвижда санкция за неизпълнение на едно парично задължение, чрез която на практика ограничава упражняването на правото на гражданите да се придвижват свободно по територията на страната (чл. 35, ал. 1, изр. първо, предл. второ от Конституцията), да напускат нейните предели (чл. 35, ал. 1, изр. първо, предл. трето от Конституцията), а в хипотезата на чл. 171, т. 2, б. „к“ ЗДвП – сериозно засяга упражняването на правото на собственост.“

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments