Консултативният съвет по маслодайна роза отчете ръст на производството и площите

Консултативният съвет по маслодайна роза отчете значителен ръст на производството и площите през 2024 г.

0
11
Георги Тахов
Георги Тахов. Снимка: МЗХ

Консултативният съвет по маслодайна роза отчете значителен ръст на производството и площите с насаждения от маслодайна роза през 2024 г. Обработваната площ е увеличена на 5623,33 хектара в сравнение с 5367 ха през 2023 г., а произведеното количество розов цвят достига 10 335 тона, в сравнение с 9 455 тона през предходната година. През 2024 г. са преработени общо 9493 тона розов цвят, което е с близо 1000 тона повече спрямо миналата година.

Георги Тахов
Георги Тахов. Снимка: МЗХ

На заседанието, организирано по искане на розопроизводителите, представителите на бранша обсъдиха с Министерството на земеделието и храните /МЗХ/ актуалните предизвикателства пред сектора. Министърът на земеделието и храните Георги Тахов обеща пълно съдействие от страна на МЗХ и подчерта важността на търсенето на устойчиви решения за бранша.

Министър Тахов се ангажира с ускоряване на законодателните промени в Закона за маслодайната роза, както и с приемането на Стратегия за развитието на сектора. Той информира розопроизводителите, че МЗХ вече е обработило заявленията за подпомагане на земеделците, чиито насаждения са пострадали от пожари и бедствия през лятото на 2024 г.

Ценови данни и преработка на розовия цвят

Дирекция „Растениевъдство“ към МЗХ представи данни за кампанията по брането на розовия цвят през 2024 г. Изкупната цена на розовия цвят варира между 3,7 и 4,20 лв. за килограм, а разходите за бране са в диапазона 1,5 до 1,8 лв. за килограм.

Преработвателен капацитет и износ на розово масло

През 2024 г. България разполага с 53 дестилерии, които имат капацитет за преработка на над 15 000 тона розов цвят годишно. В момента в страната има 73 розопреработвателни предприятия, разположени основно в София, Стара Загора и Пловдив. Основната част от производството на маслодайна роза е концентрирано в три области – Пловдив, Стара Загора и Пазарджик.

От началото на годината от България са изнесени 936,5 кг розово масло за трети страни, включително САЩ, Китай, Австралия, Япония, Индия и Великобритания. Цените на износа варират от 9500 до 16 050 щатски долара за килограм в зависимост от това дали розовото масло е конвенционално или биологично.

Консултативният съвет по маслодайна роза продължава да работи за развитието на сектора и за преодоляване на предизвикателствата, с които розопроизводителите и преработвателите се сблъскват.

Първите доставки на втечнен природен газ за България пристигнаха на терминала в Александруполис

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments