Контрера: 1500 лв. за преглед на дете! Ще живее, който има пари!?

Няма държава и това е най-ясният знак за липсата ѝ, твърди общинският съветник

2
53
Карлос Контрера
Карлос Контрера. Снимка: ВМРО

„1500 лв. за преглед на дете. Ще живее, който има пари!? Няма държава и това е най-ясният знак за липсата ѝ!“

С тези гневни думи изрази своето възмущение от безпомощността на институциите и анархията, до която доведоха „променящите“ България последните три години, зам.-председателят на ВМРО Карлос Контрера.

Здравната ни система се разпада пред очите ни. Това е сигурен белег, че практически държавата като съвкупност от институции не функционира, написа още той в страницата си във Facebook.

Според него държавата трябва да задължи медицинските практики поне да обявяват ценоразпис. В крайна сметка човек поне трябва да знае колко се очаква да заплати и за какво.

„Това е детайл от цялата гротескна картина. Парламентът нищи липсата на медицински сестри. Щял да задължи правителството да реши проблема. Все едно е въпрос на еднократен акт, а липсващите 30 000 медицински сестри за здравната система ще ги нарисуваме. Трябва комплекс от законодателни, административни и социални мерки, за да се реши и тази, и други подобни кризи. Това значи системна работа, а не едно хвърчащо решение на отиващ си ялов парламент“, категоричен е още зам.-председателят на ВМРО.

Карлос Контрера припомня част от предложенията на ВМРО – Българско национално движение по темата със здравеопазването и достъпа на гражданите до лечение:

Повишаване на базовите възнаграждения на медиците; Определяне на втора категория труд за медицинския персонал в държавни и общински болници и ДКЦ, както и в спешната помощ; минимални трудови месечни възнаграждения: Санитари и шофьори на линейки – 1500 лв.; Медицински сестри, акушерки, лаборанти, фелдшери, парамедици – 3000 лв.; Лекари – 4500 лв.; Доценти – 6000 лв.; Професори – 8000 лв.

Отделно от това предлагаме програма за преференциален наем на общински и държавни жилища за медици, които работят в държавни и общински лечебни заведения.

Нормален достъп до лекарства. Болните са заложници на вносителите на лекарства. Когато държавата я няма, управляват картелите.

От ВМРО предлагаме решението – Търговското дружество „Бул Био – НЦЗПБ“ ЕООД е 100% държавна собственост. Правата на собственост на държавата се упражняват от Министерство на здравеопазването. „Бул Био“ произвежда над 600 лекарствени продукта и медицински изделия, като освен това е и регистриран търговец на едро.

Дружеството може да послужи като основа за изграждане на изцяло нов модел на лекарствоснабдяване за животоспасяващи лекарствени продукти, които се заплащат от НЗОК. Чрез държавното дружество „Бул Био – НЦЗПБ“ държавата може директно да купува т.нар. рискови лекарства и да ги разпространява към аптечната мрежа. Така ще се разбие картела във фармацията и ще се гарантира на гражданите, че лекарства за диабетици, онкоболни и други ще бъдат налични.

За целта е необходимо изграждането на структура, инвестиция в транспорт и бази в страната, от които да се зареждат аптеките.

Идеята е инсулини и други животоспасяващи медикаменти, които се заплащат от НЗОК, да бъдат разпределяни по аптеките от държавата чрез дружеството „Бул Био“, което да работи директно с ПРУ, като се превърне в реален конкурент на търговците на едро.

По този начин ще се гарантира, че необходимите количества лекарства ще бъдат разпределяни в аптеките, вместо да се държат в складовете и да са обект на реекрспорт.

За да се осигурят евтини лекарства за хората живеещи в места без аптеки, държавата трябва:

– Да предостави безплатно държавни помещения, в които да се открият аптеки.

– Да освободи от данък печалба за съответния обект фирмите, които предоставят тази услугата в слабо населените места.

– Да субсидира транспорта на фирмите доставчици за доставка на лекарства до слабо населените места.

– Министерството на труда и социалната политика да осигурява до 2 700 лева за наемане на правоспособни лица за тези обекти.

Има ли замърсяване на въздуха в Бургас заради миризмата?

Абониране
Известие от
guest

2 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments
trackback

[…] […]

trackback

[…] […]